Reklam
  • Reklam
HALKIN 2 MİLYON LİRASI İSRAF OLDU, 150 MİLYONLUK HAYALİ PROJE
Reklam
Mustafa Armutçu

Mustafa Armutçu

HALKIN 2 MİLYON LİRASI İSRAF OLDU, 150 MİLYONLUK HAYALİ PROJE

09 Ağustos 2019 - 12:15

HALKIN 2 MİLYON LİRASI İSRAF OLDU, ARKASI GELECEK Mİ?

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, halkın büyük çoğunluğunun istemediği, ancak bir grup esnafın arzusu istikametinde bir şeyi yaptı.

İstanbul Caddesi’nin yayalaştırılmayacağını, araç trafiğine açık kalacağını, tramvay yolunun da bisikletler için ayrılacağını ilan etti.

Böylece, kendisinden önce belediyenin bu caddeye harcadığı yaklaşık 2 milyon lirayı çöpe atmış oldu.

Yani Düzce halkının cebinden çıkan 2 milyon lira israf oldu.

Başkan Özlü’nün aldığı bu kararın elbette sağlam gerekçeleri vardır.

Ancak, kendisi daha önce İstanbul caddesiyle ilgili çok detaylı ve bilimsel incelemeler yaptıracağını, rapor hazırlattıracağını, bu raporu göre caddenin durumu hakkında karar vereceğini beyan etmişti.

İnanıyorum ki, Özlü’nün önünde İstanbul caddesiyle ilgili çok ciddi ve titiz şekilde hazırlanmış bir rapor vardır ve rapora bakarak karar verilmiştir.

Elbette merak ediyoruz; İstanbul caddesindeki trafik durumuyla ilgili bir rapor hazırlandı mı? Hazırlandıysa raporda neler yazıyor? Rapor varsa kamuoyuna açıklanacak mı?

Belediyenin resmi açıklamasında, “Bölge esnafı, vatandaşlar ve STK temsilcileri ile sürekli istişare eden Başkan Özlü..” şeklinde ifade yer aldı.

Kaç vatandaştan, hangi STK temsilcilerinden nasıl bir bilgi akışı sağlandı da, karar verildi?

Var olduğunu tahmin ettiğim raporda, hangi sağlam ve tutarlı gerekçelerle tramvay hattının iptal edilmesi ve rayların sökülmesi gerektiğinin nasıl izah edildiğini merak ediyorum.

Örneğin, İstanbul caddesinin trafiğe kapatılması ve yayalaştırılması kararının, kentin sosyo ekonomik düzenine nasıl bir zarar vermesinin öngörüldüğünü bilmek istiyorum.

2 milyon liralık israfa yol açan böyle bir karar, elbette tek kişinin aldığı bir karar değildir.

Ayrıca, eski başkanlar döneminde yapılan ve tartışmalara neden olan Kalıcı Konutlar’daki 1,5 milyon liralık güreş stadı, 700 bin liralık saat kuleleri, 2 milyon liralık aşıklar çeşmesi ve benzeri projeler de yıkılacak veya ortadan kaldırılacak mı?  Bunlarla ilgili de bir rapor filan hazırlandı mı, ya da istişareler yapıldı mı?

Merak ediyoruz..

 

150 MİLYONLUK HAYALİ PROJE!

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, içinde 15 bin kişilik stadın da yer alacağı 150 milyon liralık spor ve AVM projesi için harekete geçildiğini açıkladı.

Özlü, “Yapmayı düşündüğümüz 150 Milyon liralık dev yatırım içinde 15 bin 81 kişilik bir stadyum, antrenman sahaları, her spor dalı için uygulama alanları, Düzce Sporcu Fabrikası, Türkiye'de bir ilk olacak bu tesisin finansmanını sağlayacak alışveriş merkezleri yer alacak” dedi.

Hatırlatmakta fayda var, Kalıcı Konutlar bölgesinde yeni stad yapımı, 2015 yılından itibaren yapılan her seçimde verilen vaat oldu, ama bugüne kadar tek kazma vurulmadı.

Faruk Özlü’nün üzülmesini istemem, ama kanımca bu proje tatlı bir hayal olmaktan öteye gidemez.

Bugünün ekonomik koşulları ortadayken, borç batağındaki belediye 5 milyon lira krediyi bile bulmakta zorlanırken, esnaf 70 milyon lira civarında alacağını beklerken belediyenin böyle bir parayı bulması ve projeyi uygulaması mümkün değildir.

Bu projeyi TOKİ yapabilir, ama TOKİ’nin gündeminde böyle bir proje yer almıyor.

Geriye sadece yap-işlet modeli kalıyor.

Günümüz koşullarında hangi babayiğit iş insanı çıkacak da, Düzce’ye 150 milyon lira yatırım yapıp, bu parayı kaç yılda finanse edip kar edecek?

Başkan Özlü, stat, AVM gibi gerçekleşmesi yakın zamanda mümkün olmayacak projelerle zaman harcamak yerine, kısa ve orta vadede Düzce’de mümkün olan en az kaynakla en verimli işler üretmeye yönelmelidir.

Zira, geride kalan 5 aylık icraatında parkların yıkılması ve mezbahanın özelleştirilmesi dışında çok da fazla kayda değer önemli bir icraatını henüz göremedik.

Ümit ve sabırla güzel icraatları bekliyoruz..

 

CENGİZ TUNCER

Başarılı beyin doktoru Cengi Tuncer, biliyorsunuz aynı zamanda Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün hem danışmanı, hem yardımcısı..

Sık sık medyanın gündemine gelen Tuncer, son olarak Düzce’nin en önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan Divapan’a yaptığı baskınla gündeme geldi.

Divapan karşı hamleyle iddiaları çürüttü ve kaçak su kullanmadığını açıkladı.

Cengiz Tuncer’in siyasete, belediyecilik işlerine çok meraklı olduğunu ve sevdiğini biliyoruz.

Ancak, yüzlerce işçi çalıştıran, kent ekonomisine katma değer yaratan bir kuruma hırsız damgası vurmaya çabalamasına anlam veremiyoruz.

Kendisine, belediyecilik yaparken daha soğukkanlı, daha titiz ve empati yaparak davranmasını, çevresindeki kargalara da dikkat etmesini tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar