• Reklam
AK PARTİ'NİN ADAYI REKTÖR ÇAKAR OLUR MU, MHP'NİN ADAY...
Mustafa Armutçu

Mustafa Armutçu

AK PARTİ'NİN ADAYI REKTÖR ÇAKAR OLUR MU, MHP'NİN ADAY ADAYI SAYISI ARTIYOR VE İBRAHİM ERCAN

01 Eylül 2018 - 16:14

AK PARTİ’NİN ADAYI REKTÖR ÇAKAR OLUR MU?

AK Parti, 24 Haziran’da Düzce’de yaşadığı oy kaybını yerel seçimlerde yaşamak istemiyor.

Bu sebeple Düzce belediye başkanlığında sürpriz bir ismin gündeme gelebileceği konuşuluyor.

Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar’ın ismi, 24 Haziran milletvekilliği seçimlerinde gündeme gelmişti. Ancak Çakar, bu konuda girişimde bulunmamıştı.

Yerel seçimler yaklaşırken Rektör Çakar’ın ismi Düzce belediye başkan adaylığı için konuşulmaya başlandı.

Ben, Çakar’a bu konudaki düşüncesini sordum. Kendisi, aynen, “Ben belediye başkan adaylığını düşünmüyorum. Üniversitede yapacağım daha çok iş var” şeklinde yanıt verdi.

Her ne kadar Nigar hanımın gündeminde belediye başkan adaylığı konusu yoksa da, kulislerde ismi gündeme gelmeye başladı..

Elbette Rektör Çakar, kendi insiyatifiyle belediye başkan adaylığı için harekete geçmez. Ancak, “yukarıdan” bir rica gelirse, bu ricayı geri çevirmez.

“Yukarısı” olarak kast ettiğim şey, Cumhurbaşkanlığı makamıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakın çevresinden gelebilecek bir rica, talimat yerine geçer ve Çakar AK Parti’den Düzce belediye başkan adayı olur, seçimi de rahat kazanır.

Çakar, üniversitede önemli işler başarıyor. Adeta bir belediye başkanı gibi alt yapı ve üst yapı projeleri gerçekleştiriyor.

Bir bakıma belediye başkanı gibi çalışıyor.

Nigar Demircan Çakar gibi birinin Düzce Belediye Başkanı olması, bu kenti daha farklı bir noktaya taşır. Her şeyden önce belediye her bakımdan çok iyi yönetilir, vizyonu büyür.

Tıpkı Eskişehir örneğinde olduğu gibi..

 

MHP’NİN ADAY ADAYI SAYISI ARTIYOR

Yerel seçimin iddialı partisi MHP’de Düzce Belediye başkan aday adaylarının sayısı beklentilerin ötesinde artmaya başladı.

MHP kulislerinden gelen bilgilere göre, Abdullah Danışmaz, Erdoğan Bıyık, Hilal Kaşkır, Celal Kasapoğlu, Hakan Çetin, Özkan Çakar ve Ömer Küçük’ün aday adayı olabilecekleri ifade ediliyor.

Öyle anlaşılıyor ki, önümüzdeki günlerde MHP’li aday adayı sayısında artış devam edecek.

Bunun tek bir sebebi var; MHP’nin seçimi kazanma iddiası ve bu hedefe yakın olması..

MHP, toplumda karşılığı olan ve AK Parti seçmeninden oy alabilecek potansiyele sahip bir aday çıkardığı takdirde Düzce’ye kazanabilir.

Zira, MHP’nin kendi seçmeninin oyu seçim kazandırmaya yetmez. AK Parti başta olmak üzere diğer parti seçmenlerinden gelecek oylarla MHP seçimi kazanabilir.

Tıpkı 24 Haziran’da olduğu gibi..

24 Haziran seçimlerinde yaklaşık 30 bin AK Parti seçmeni MHP’yi tercih etmiş ve Ümit Yılmaz milletvekili seçilmişti.

Benzer bir durumun belediye seçimlerinde yaşanması için, AK Parti’nin kendi seçmen tabanında benimsenmeyen ve tepki çeken bir ismi aday göstermesi, MHP’nin de bu tepki oylarını toplayabilecek bir ismi aday çıkarması gerekir.

Yukarıda sıraladığımız isimler arasında iddialı olanlar mevcut.

MHP Milletvekili Ümit Yılmaz, İl Başkanı İlhami Caboğlu ve Merkez İlçe Başkanı Ömer Albayrak akıllı ve mantıklı davranarak toplumla karşılığı olan ve kamuoyunun benimsediği bir ismi aday gösterirlerse hedefe ulaşırlar.

Ancak, kişisel hırs ve duygularıyla hareket edip, aralarında anlaşmazlığı düşerek, “küçük olsun benim olsun” anlayışıyla davranırlarsa ve yanlış aday tercihinde bulunurlarsa, seçimi kendi elleriyle AK Parti’ye verirler.

 

İBRAHİM ERCAN

Boğaziçi Belediye Başkanı İbrahim Ercan, kısıtlı ve imkanlara rağmen çok önemli işler başardı.

Beldeye doğalgaz getirdi, alt yapıyı önemli ölçüde halletti. Kapalı pazaryeri ve toplu konut konusunda ciddi yatırımlar yaptı.

Ercan, bence takdiri ve övgüyü hak eden bir belediyecilik örnekleri sergiledi.

İbrahim Ercan’ın bir dönem daha belediye başkanlığı yapması gerekir. Çünkü, bazı önemli projelerinin hayata geçebilmesi için bir döneme daha ihtiyaç var.

AK Parti’nin İbrahim Ercan’ı yeniden aday göstermesini ve yolu devam etmesini bekliyorum.

Aksi bir karar, Boğaziçi’nde seçimin kaybedilmesi sonucunu doğurabilir.

 

 

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Kahtalı Mıçe
  1 yıl önce
  Siz bir de gidin üniversitedekilere sorun .. mahkemelik olanlara sorun... Kimseyi düşünmeyen bencil kamu yararı nedir bilmeyen birisini üniversitede bile makamda tutmak sıkıntı iken kalkıp bir de belediye baskani yaparsanız sonu felaket olur kazanmasi veya kazanmaması değil felaket Düzce'de kimi koysan akp alır ama gelen Duzce ye ne katabilir .. üniversitenin geldiği nokta ortada sadece kavga gürültü geldi ve eğer olur da belediyeye gelirse hiçbir şey olmayacağı duzceye şimdiden belli.. Allah sonumuzu hayretsin
 • FİKRİ
  1 yıl önce
  Aday adaylığı yok ...Yukarıdan yapılacak kamuoyu yoklamalarına göre aday belirlenecek...Bahçeli ittifak diyor...Düşük profilli aday da pek aranmaz....kaliteye değil paraya bakılır.Düzceyi İyi bir MHP adayı İYİ partinin desteği ile alır...Ömer kesin alır ...Ömer in Düzce merkezdeki şahsi ve parti oylarının tamamı İYİ partide .....İyi parti yok sayılırsa AKP kesin odun la bile alır.......

Son Yazılar