• Reklam
SAYIN VALİ'YE İLK MEKTUP, İHALEYE FESAT KARIŞTIRAN BELEDİYE...
Mustafa Armutçu

Mustafa Armutçu

SAYIN VALİ'YE İLK MEKTUP, İHALEYE FESAT KARIŞTIRAN BELEDİYE BAŞKANI VE CİHAT ALGÜN

27 Haziran 2020 - 14:59

SAYIN VALİ’YE İLK MEKTUP

Düzce’nin yeni valisi Cevdet Atay görevine başladı.

Kendisiyle henüz tanışma fırsatımız olmadı, ancak kamu görevi yapan bir gazeteci ve yazar olarak, Düzce halkı adına kendisine kısa bir mektup yazmak istedim.

Sayın Vali Bey,

Düzce hem zor, hem kolay bir memlekettir.

Burada başarılı olup olmamak sizin elinizdedir.

Sizden önce görev yapan bazı mülki amirlerimiz başarılı olmuşlar ve karşılığını kamu idaresinde daha iyi yerlere gelerek almışlardır.

Sizden beklentimiz, öncelikle eğitim meselesine ciddiyetle eğilmenizdir. Çünkü Düzce eğitimde çok geri kalmış, maalesef bugüne kadar beklenen hamleyi yapamamıştır.

Düzce’nin ikinci önemli meselesi ise ulaşım ve yoldur.

Kuzey-Batı çevre yolu, Yığılca yolu, Akçakoca-Karasu yolu, bazı köy yolları ve son olarak da Düzce-Abant turizm yolu meselelerinin en kısa sürede çözülmesi gerekmektedir.

Bölgemizin diğer önemli meselesi ise Konuralp bölgesindeki arkeolojik kazıların tamamlanarak eski evlerde restorasyon çalışmasının yapılması ve beldenin turizme açılmasıdır.

Çilimli Organize Sanayi Bölgesi’nin yatırımcılara açılması, Düzce merkez ve Gümüşova OSB’nin genişlemesi, bölgede tarım organize sanayi bölgesi  kurulmasının hızlandırılması gerekmektedir.

Ayrıca şehir stadı ile eski sanayi çarşısının kaldırılması da sizi bekleyen önemli meseleler arasında yer almaktadır.

İlaveten işsizlik, esnafın yaşadığı ekonomik çöküntü gibi konularla da ilgilenmenizi bekliyorum.

Düzce’de kalıcı izler ve eserler bırakmanızı temenni ediyorum.

İHALEYE FESAT KARIŞTIRAN BELEDİYE BAŞKANI

Bir belediye başkanı ihaleye nasıl fesat karıştırır?

Size çok çarpıcı örnekle anlatayım.

Mülkiyeti belediyeye ait olan ve üzerinde benzinlik bulunan gayrimenkul için "akaryakıt istasyonu yapılması ve intifa hakkı ihalesi" ile "akaryakıt istasyonu kiralama ihalesi" düzenlenir.

Her iki ihalede serbest rekabet ortamı kasıtlı olarak engellenerek sonucu süreç başlamadan belli olacak şekilde planlama yapılır ve ihalelerin tek katılımcı ile gerçekleştirilerek planlandığı şekilde sonuçlandırılır.

Yani, “adrese teslim” ihale düzenlenir. İhaleye şartnamesine öyle madde konur ki, o ihaleye akaryakıt istasyonu sahibinden başkası giremez.

İşte böyle bir ihale yapıyor. Bu skandal yargıya intikal ediyor ve mahkeme sonucunda belediye başkanına “ihaleye fesat karıştırma suçu kapsamında 1 yıl 15 gün hapis cezası veriliyor.

İçişleri Bakanlığı, o belediye başkanını görevden uzaklaştırıyor.

Erdek’te yaşanan bu olay, tüm belediye başkanlarının kulağına küpe olsun.

Başkanlar, belediyeye ait arsa ve binaları tartışmalı ve adrese teslim şeklinde ihaleye çıkartmasınlar, hukuka ve kamu vicdanına uygun hareket etsinler.

CİHAT ALGÜN

Cihat Algün, Düzce’de inşaat sektöründe gerçekleştirdiği projelerle önemli bir marka haline geldi.

Ailenin soy adı ile özdeşleşen Algün, 25 yıldır yerel bir konut inşaat firması olarak epey mesafe aldı.

Düzce dışına, özellikle İstanbul’a açılmayı hedefleyen Cihat Algün firmanın adını “ALG Constructıons” olarak değiştirdi.

Constructions, büyük yapılara imza atmak anlamında bir mimari tanım.

ALG, artık Düzce dışında, belki gelecekte yurt dışında projelere imza atacak.

Cihat Algün’ü yeni hedeflerine ulaşmasında başarılar diliyorum.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • salih demir
    1 yıl önce
    sayın armutçu yazınız gerçekten tebrik edilecek müthiş düzcenin koronikleşmiş sorunları ilaveten kardüz efteni tabiat parkı eftenia otel gölyaka hava sporları merkezi kaynaşlı kurugöl futbol takımları kamp merkezi cumayeri motor sporları merkezi olimpiyat hzırlık merkezi trafik sorunu otopark sorunu yıgılca yolu çevre yolları katı atık merkezi büyük stadyum algün düzceye deger katmaya hazır sayın bakanlık yapmış özlü sahaya ne zaman inecek var olan yapıları yıkmakla düzceye hizmet oluyorsa düzcede yıkılacak çok yer var hatırlatması düzceli siyasiler idareciler sivil toplum düzce olup biteni yapılanı yapılmayanı bilmek istiyor düzce pusula düzcede öncülük ediyor teşekkürler sayın armutçu

Son Yazılar