• Reklam
FARUK ÖZLÜ, PİYASA BORCUNDA KELEŞ'İ GEÇTİ, BAŞKANIN...
Mustafa Armutçu

Mustafa Armutçu

FARUK ÖZLÜ, PİYASA BORCUNDA KELEŞ'İ GEÇTİ, BAŞKANIN ELEŞTİRİYLE İMTİHANI

23 Kasım 2019 - 14:44

FARUK ÖZLÜ, PİYASA BORCUNDA KELEŞ’İ GEÇTİ!

Düzce Belediyesi’nin gelir gider tablosu açıklandı.

Başkan Faruk Özlü imzalı resmi belgelere göre, belediyenin “piyasa borcu” ciddi boyutta artış gösterdi.

31 Mart 2019 tarihi itibariyle belediyenin sadece “piyasaya” olan toplam borcu 72 milyon 594 bin 529 liraydı.

Aradan geçen 6 aylık sürede piyasa borcu 17 milyon 456 bin 308 lira arttı ve 90 milyon 50 bin 837 liraya yükseldi.

Mehmet Keleş’in 3,5 yıllık belediye başkanlığı döneminde piyasa borcu 28 milyon 901 bin 449 liradan, görevi bıraktığı 1 Ekim 2017 tarihinde 46 milyon 296 bin 158 liraya yükselmişti.

Keleş, 3,5 yıllık sürede piyasa borcunu 17 milyon 394 bin 706 lira artırmıştı.

Faruk Özlü yönetimindeki belediyenin sadece 6 aylık sürede  “piyasa borcu” 17 milyon 456 bin 308 lira gerçekleşti.

3,5 yıllık toplam piyasa borcu miktarı ile 6 aylık piyasa borcu kıyaslandığında, Faruk Özlü’nün Keleş’i piyasa borçlanmasında bir hayli geride bıraktığını söylemek yanlış olmaz.

Faruk Özlü yönetimindeki belediye, sadece 6 aylık sürede piyasaya 17 milyon 456 bin 308 lira nasıl borçlandı?

Bu gidişle 5 yıl sonra piyasa borcu acaba ne olur?

Bu büyük borç hangi kalemlerden oluştu, borç karşılığında halka hangi hizmetler sunuldu?

Belediye vergi, SGK, Emekli Sandığı’na ödeme yapmıyor, İller Bankası’na olan kredi borçları zaten “zorunlu” kesiliyor.

6 ayda borcumuzu azalttık” derken, piyasa borçlanmasının dikkat çekici şekilde artmasını nereye bağlamak lazım?

Faruk Özlü göreve geldiğinde piyasadan 85 milyon lira alacak, piyasaya ise 72,5 milyon lira borç vardı.

Şimdi piyasaya olan borç miktarı, alacakları geçti, toplam piyasa borcu 90 milyon lirayı aştı.

“Borçlanma yapmıyoruz, kemerleri sıkıyoruz” beyanları verilirken, şu piyasa borcunun anormal yükselmesinin sebeplerinin de izah edilmesi gerekiyor.

 

BELEDİYE BAŞKANININ ELEŞTİRİYLE İMTİHANI!

Bu köşede, “Özel İdare’ye Genel Sekreter geliyor” başlıklı bir yazı yayınlamış, yazıda 3 yıldır boş olan genel sekreterlik konusunu irdelerken, “81 ilde bunun örneği yok” ifadelerini kullanmıştım.

Yazıda “81 ilde böyle durum yok” derken, Düzce siyasetinin durumuna dikkat çekmiş, AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin’in bu sorunu çözdüğünü ifade etmiştim.

Elbette, büyükşehir statüsüne geçen illerde Özel İdare kurumu kaldırılmış, genel sekreterlik makamı, Büyükşehir Genel Sekreterliği şeklinde düzenlenmiştir.

Bir başka eleştirel yazı dolayısıyla açıklama gönderen Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, yazıda “teşbih” ve biraz da “abartılı kinaye” şeklindeki cümlelerle kullandığım “Düzce dışındaki diğer tüm illerde genel sekreterlik makamı boş değil” ifademden yola çıkarak, “Büyükşehir belediyesi olan 30 ilde Özel İdare yoktur, sadece 51 ilde özel idare kurumu vardır” diyerek, bana gazetecilik ve yazarlık dersi vermiş!

Hızını alamayarak, “Hayal ürünü makale yazılarının size, Düzcemize ve sorumlu gazeteci kişiliğinize hiçbir fayda sağlamayacağını belirtmek ister, yalan ve gerçek dışı haberlerin toplum nezdinde itibar taşımayacağını hatırlatmak isterim” demiş.

Sayın Özlü’nün iş hayatından daha uzun süre bu meslekte kalem oynatan biri olarak, her türlü eleştiriye açık olduğumu belirtmek isterim, şahsen hiçbir eleştiriden de gocunmam..

Sayın Başkan’ın da, hoşuna gitmeyen, hatta kendisine rahatsızlık veren eleştirileri hazmetmesini, hoşgörüyle karşılamasını ve her eleştiriden bir ders çıkarmasını tavsiye ederim.

Örneğin, kendisinin resmi açıklamalarındaki imla hatalarını, noktalama işaretleri yanlışlarını ve dil bilgisi eksikliklerini irdelemeye kalksak, her hafta “Türkçe nasıl kullanılır, yazılır?” tavsiyelerinde bulunsak acaba kendisine ve topluma faydalı olur muyuz?

Yine örneğin, meclis toplantılarına başkanlık yapmayı gereksiz gören ve toplantılara katılmamayı alışkanlık haline getiren Sayın Özlü’ye, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun “Belediye Başkanının Görev ve Yetkileri” başlıklı 38’inci maddesinin d bendinde yer alan “Meclise ve encümene başkanlık etmek” maddesine dikkat çekip,  yürürlükte olan bu yasaya uygun hareket etmesi gerektiğini hatırlatsak, sorumlu gazetecilik yapmış sayılır mıyız?

 

MEHMET HAYRİ ŞEN

Samsun Valiliği bünyesinde İdare ve Denetim Müdürü Mehmet Hayri Şen, 3 yıldır boş olan Düzce Özel İdare Genel Sekreterliği görevine atandı.

Samsun’da başarılı bürokratlık yapan Şen, aynı zamanda yapılan geçen yılki kongrede yönetime talip çıkmaması sonucu kayyuma kalan Samsunspor Kulübü’nde yöneticilik yapıyordu.

Öğrendiğim kadarıyla yeni Genel Sekreter Şen’in referansı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu..

AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, Bakan Soylu’nun tavsiyesi üzerine Mehmet Hayri Şen’in Düzce’ye gelmesine sıcak baktı ve atama gerçekleşti.

Şen’in hem siyasi kanat, hem de bürokrasi ile uyumlu çalışması bekleniyor.

Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar