• Reklam
BELEDİYE ŞİRKETLERİNDEKİ YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ARKA...
Mustafa Armutçu

Mustafa Armutçu

BELEDİYE ŞİRKETLERİNDEKİ YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ARKA PLANI, CABOĞLU'NUN HATALI DEĞERLENDİRMESİ VE ÇİĞDEM GÜNAL

27 Mart 2021 - 14:51

BELEDİYE ŞİRKETLERİNDEKİ YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ARKA PLANI

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, belediyeye bağlı şirketlerin yönetim kurullarında sürpriz değişiklik yaptı.

Şirketlerdeki bazı tartışmalı isimlerin görevlerine son verildi, bazı isimlerin ise görev alanları değiştirildi.

Kamuoyunda en çok, seçim kaybetmiş eski belediye başkanlarının şirketlere atanması tartışıldı.

İddialar göre, AK Parti’nin Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı, eski Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, bir süre önce Düzce’deki eski başkanlarla görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerin sonucunda hazırladığı raporu genel merkeze sundu.

Genel merkezden eski başkanlara sahip çıkılması istendi. Bu istek üzerine eski başkanlara belediye şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri verildi ve eski başkanlara sahip çıkılmış oldu.

Şirketlerde görevlendirilen birçok isme önceden yönetim kurulu üyesi yapılacakları bildirilmemiş. Birçoğu, şirket genel kurulları yapıldıktan sonra haberdar olmuşlar.

Başkan, kimseye önceden ricacı olmamış, bir anlamda herkese emr-i vaki yapmış. Doğrusunu söylemek gerekirse güzel bir vitrin oyuşturulmuş.

Yapılan görevlendirmelerin ve göreve son verme kararlarının olumlu ve olumsuz yönleri var. Bu yeni kararların, şirketlere, belediyeye ve Düzce’ye ne denli faydası olacağını ilerleyen zamanda elbette göreceğiz.

Geçmişte, şirketler maalesef arpalık haline dönüştürülmüştü.

Kamuoyunun genel beklentisi, şirketlerin arpalığa dönüştürülmemesi, buralardan kimseye rant ve menfaat sağlanmaması yönündedir.

Şirketlerde yeni görev alan isimlerin çoğu, kendilerine verilecek huzur hakkı veya maaşa tenezzül etmeyecek kişilerdir, ihtiyaçları da yoktur.

Şirketlerin yönetiminin şeffaf olması, gelir ve giderlerinin kamuoyuna düzenli olarak açıklanması beklenmektedir.

Örneğin, yasa gereği verilmesi gereken maaş veya huzur hakları kamu yararına faaliyet gösteren bir vakfa ya da kuruma bağışlanabilir.

Böylece hem şirketlerin arpalık olmadığı, hem de şeffaf bir şekilde yönetildiği kamuoyuna gösterilmiş olur.

İLHAMİ CABOĞLU’NUN HATALI DEĞERLENDİRMESİ

MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, pandemi sürecinde Düzce’deki esnaf odalarının üyelerine sahip çıkmadığını ve gaflet uykusunda olduklarını, kendisini hiçbir oda başkanının ziyaret etmediğini ve sıkıntılarını anlatmadığını söyledi.

Kendisi de bir esnaf olan Caboğlu’nun yukarıdaki özetlediğim ifadelerini galiba “bir gaflet uykusu” sırasında söylemiş olabilir diye düşündüm.

Çünkü, bir siyasetçinin, sivil toplum kuruluşu başkanlarının kendi ayağına gelmesini beklememesi gerekir.

Bir il başkanı, oda başkanlarının kendisini ziyaret ederek, dertlerini ve sıkıntılarını anlatmayı beklemek yerine, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etmeli, her gün esnafları dolaşmalıdır.

Caboğlu, kendisini ziyaret etmeyen sivil toplum kuruluşu başkanlarını “gaflet” içinde olmakla suçlamak yerine, hatayı kendisinde aramalıdır.

Sözkonusu beyanlar, bir siyasetçi için talihsizliktir.

Caboğlu’nun bu hatasını düzeltmesini, en azından yanlış anlaşıldığını kamuoyuna açıklaması gerekmektedir.

Ayrıca, bugünden tezi yok odaları ziyaret etmeli, oda başkanlarının üyeleri için neler yaptığını bizzat kendilerinden öğrenmelidir.

İleride seçim zamanı meydanlara çıkacak ve esnaflardan oy isteyecek siyasetçilerin atması gereken doğru adımlar bu olmalıdır.

ÇİĞDEM GÜNAL

Düzce İl Genel Meclisi Başkanı Çiğdem Günal’ın görev süresi 31 Mart tarihi itibariyle sona eriyor.

İGM, kendi içinden önümüzdeki 3 yıllık süre için yeni başkan seçecek.

Çiğdem Günal’ın geride kalan 2 yıllık görev süresi içinde başarılı olduğunu söylemek çok zor. Kendisinden beklenen bir fark da yaratamadı.

Başka bir işi ve mesleği olmadığı için vaktini Özel İdare’ye ayırabildi, gezdi, dolaştı. İGM koltuğunda devlet memuru gibi oturdu, maaşını da tıkır tıkır aldı.

AK Parti yöneticileri, başka bir isim üzerinde anlaşamazlarsa, 2019’da olduğu gibi Günal yine şapkadan çıkacak ve başkanlığa devam edecek.

Bakalım, 1 Nisan’da neler olacak?

 

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Emin Kocabıyık
    5 ay önce
    Mustafa bey sizi gerçekçi ve cesur yazılarınızdan dolayı tebrik ediyorum.

Son Yazılar