VALİ BEYİ NEDEN ELEŞTİRİYORUZ?
Gölge Adam

Gölge Adam

 VALİ BEYİ NEDEN ELEŞTİRİYORUZ?

16 Temmuz 2021 - 12:38

Düzce’de son dönemde eğitimden spora,  tarımdan turizme kadar önemli işler ve projeler gündeme geliyor.

Bu önemli projeler Belediye Başkanı Faruk Özlü tarafından kamuoyuna açıklanıyor, duyuruluyor.

Milli Eğitim Müdürlüğü Valiliğe bir yere okul mu yapılacak, projeyi kamuoyuna Başkan Özlü ilan ediyor.

Mülki amir ildeki eğitimden ve projelerden birinci derecede sorumlu olmasına rağmen Düzceliler eğitimle ilgili bir projeyi Validen değil, belediye başkanından öğreniyor.

Aynı şekilde spor alanında bir proje ya da etkinlik mi var, yine ilk açıklamayı Düzce Belediyesi ve Belediye Başkanı Faruk Özlü kamuoyuna duyuruyor.

Yeni Düzce Stad Projesi, Yaz Spor Okulları v.s.

Halbuki Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü Valiliğe bağlı bir resmi kurum ve mülki amir ildeki tüm spor projelerinden ve etkinliklerinden birinci derecede sorumluluk sahibi..

Esasında Vali Bey, spor projelerini ve etkinliklerini ilk önce kendisi kamuoyuna ilan etmelidir.  Teamüller ve kurallar bunu gerektirir. Fakat bu olmuyor.

Yine benzer şekilde Valiliğe bağlı Özel İdare bir arsa mı satacak, ya da Orman İdaresi bir proje mi uygulayacak, kamuoyu bunları Belediye Başkanı Faruk Özlü’den duyuyor, öğreniyor, bilgi sahibi oluyor.

Turizm konusunda bir proje mi açıklanacak, gereğini Başkan Özlü yapıyor.

Faruk Bey, sadece sıradan bir belediye başkanlığı yapmıyor, yeri geliyor valinin, milletvekillerinin ve sivil toplum kuruluşu başkanlarının yapması gerekeni yapıyor.

VALİ GERİ PLANDA!

Düzce’de ilk kez valilik görevini yerine getiren Cevdet Atay’ın görevde bulunduğu 1 yıllık sürede bazı projeler ve hizmetlerin gündeme getirilmesi ve uygulanması konusunda biraz pasif kaldığını gözlemliyoruz.

Aktardığımız gibi, eğitimden spora, tarımdan turizme kadar Düzce’de önemli projeler hayata geçiriliyor.

Kamuoyu bu projelerin Faruk Özlü tarafından gündeme getirildiğini ve hayata geçirildiğini biliyor. Çünkü, toplum projeleri Faruk Özlü’den duyuyor, Vali beyden duyulan pek fazla proje yok.

Düzceliler’in Sayın Vali’den beklentileri daha yüksekti, ancak bugüne kadar beklentiler gerçekleşemedi.

Bir başka örnek; İsmetpaşa Okulu arazisi satılacak, arazi satıldıktan sonra tarihi okul binası yıkılacak, yerine ticari ranta dönük iş merkezi yapılacak. Bu konuda herkes konuşuyor, fikir beyan ediyor. Tek konuşmayan ve susan Vali Bey oluyor.

Düzce halkı, Vali Cevdet Atay’ın İsmetpaşa Okulu’nun arsasının satışa çıkartılması, okul binasının yıkılması ve yerine iş merkezi yapılacak olması konusunda ne düşündüğünü bilmiyor, muhtemelen de hiç bilmeyecek.

Biz yine bu konuda her şeyi Belediye Başkanı Faruk Özlü’den öğreniyoruz.

Elbette, bakanlık yapmış olan ve Ankara’da ağırlığı bulunan Faruk Özlü’nün belediye başkanlığı yaptığı bir vilayette mülki amirlik yapmak da kolay değil.

Örneğin, Faruk Özlü, Anıtpark’ta Vali’nin riyasetinde yapılan Cumhuriyet Bayramı ve benzeri resmi törenlere, kutlamalara hiç katılmadı, hep yardımcılarını gönderdi.  

Acaba Vali bey bu statüyü değiştirebilir mi?

Sayın Vali’nin övgülerden hoşnut olduğunu, ancak eleştirilerden pek hoşnut olmadığını, hatta eleştirilere çok fazla kızdığını da biliyoruz.

Vali Bey eleştirilerimize kızsa da, gördüğümüz gerçekler bunlar. Ve bu gerçekleri dile getirmek de gazetecilik görevidir.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar