SURİYELİLER GERİ GİTSİN Mİ?
Gölge Adam

Gölge Adam

SURİYELİLER GERİ GİTSİN Mİ?

30 Temmuz 2021 - 15:50

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, açık ve net bir şekilde kentte Suriyelileri istemediklerini, bunların ülkelerine geri dönmesini istediklerini söyledi.

Bunun için Suriyeliler’e suyu 10 kat pahalı satacağını, Suriyeliler’e işyeri açma izni vermeyeceğini açıkladı.

Yaklaşık 4,5 milyon Suriyelinin kaçının iç savaştan ya da Esed’in zulmünden kaçtığı, kaçının PKK’nın ya da El Nusra’nın zulmünden kaçtığı, kaçının Türkiye’de yaşamak, Türkiye’nin sağladığı imkanlardan faydalanmak için buraya geldiği bilinmiyor.

Ancak şu bir gerçek ki; Türkiye’deki Suriyeli nüfusu hızla artıyor, artık şehirlerde Suriye gettoları oluşuyor.

Geçtiğimiz günlerde Konuralp’te yaşayan ve kaçak olarak çalışan 25 yaşındaki Suriyeli bir gençle konuştum.

İç savaşın olmadığı Lazkiye kentinden kaçıp gelmiş. Sebebini sordum, “Askere gitmemek için Türkiye’ye kaçtım” dedi. Kendi ifadesine göre Suriye’de askerlik 4 yılmış.

Türkiye’de ya da başka bir ülkede askerlikten kaçanlara vatan haini muamelesi yapılırken, vatanı Suriye olan bir gencin kendi ülkesinde askerlik yapmamak için kaçmasına acaba ne demeli?

Gerçekten zulüm görmüş, mağdur olmuş, yaşayacak evi yurdu kalmamış insanların Türkiye’de misafir edilmesi insanlık görevidir.

Ancak, hiç mağduriyet yaşamadığı halde Türkiye’ye gelen ve bu ülkenin imkanlarını kullanan yüzbinlerce Suriyeli’nin durumunu sorgulamak da vatandaşlık görevidir.

Avrupa’dan alacağımız 3 milyar Euro para karşılığında Türkiye’nin milyonlarca insanı misafir etmek gibi bir mecburiyetinin olmadığını düşünüyorum.

Suriyeliler’e muhacir, kendilerine ensar süsü veren, “Suriyeliler bizim kardeşimizdir, aynı ümmetteniz” sloganı atanlardan kaçı kendi evinde Suriyeli misafir etmiştir? Hangisi bir aileye bakmıştır?

Geçiniz..

Suriyelilerin durumu tartışma konusu olurken, şimdi de akın akın Afganlılar ülkemize gelmeye başladı.

Kendisini ensar gibi görenlere duyurulur:

Taliban zulmünden kaçan birkaç Afgana sahip çıkın, evinize alın da samimiyetinizi görelim..

 

 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Meehmet
  2 yıl önce
  EVET GİTSİNLER HEMDE BİR AN ÖNCE GİTSİNLER GİDERKEN KENDİLERİ İÇİN HARCANAN 65 MİLYAR DOLARIDA BİR ZAHMET ÖDESİNLER.
 • Hasan
  2 yıl önce
  Egitimsiz bi nüfus, sağlık kontrolü kimlik tesbiti olmadan girş çok riskli. Yarın larda zararını her yönüyle göreceğiz. SGk 64 milyar borçlu. Kaçak işci birilerinin işine geliyor. Sonu düşünülmüyor. Pişman olunacak
 • YAZIK ÜLKEME
  2 yıl önce
  SURİYELİLER GİTSİN GELEN AFGANLILAR HEP 20-30 LU YAŞLARDA ERKEK POLİS ASKER MEMUR VB TALBANDAN KAÇIYORLAR RESMEN BİR İSTİLA PLANI ABDYE VERİLEN BİR SÖZ KARŞILIĞI

Son Yazılar