• Reklam
 KORONAVİRÜS DENETİMİ BÖYLE OLMAZ!
Gölge Adam

Gölge Adam

 KORONAVİRÜS DENETİMİ BÖYLE OLMAZ!

26 Eylül 2020 - 17:00

Koronavirüs pandemisinin yayılımını önlemek, hastalıkla ilgili maske, sosyal mesafe ve diğer hijyen kurallarını uygulamak için denetimler yapılıyor.

Vali başkanlığındaki denetimlere, belediye başkanları, resmi kurum yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan 25-30 kişilik bir heyet katılıyor.

İşyerlerini ziyaret şeklinde yapılan denetimler, “önceden haberli” şeklide uygulanıyor.

Mülki amir başkanlığındaki denetim heyetinin dolaşacağı cadde ve sokaklar, ziyaret edilecek mekanlar önceden belirleniyor.

Görevliler, o cadde veya sokaktaki işyerlerine gidip, “Vali Bey ve beraberindekiler birazdan buraya gelecek. Herkes maske taksın” uyarısında bulunuyorlar.

İşyeri sahipleri de, gerekli tedbirleri hemen alarak, müşterilerinden maskelerini takmalarını isteyerek, denetime “hazır” bekliyorlar.

Mülki amir ve heyeti, önceden haber verildiği için tedbirleri almış işyerlerine gidip, koronavirüs önlemleriyle ilgili denetim yapıyorlar.

BÖYLE DENETİM OLMAZ!

Herşeyden önce, koronavirüs gibi çok ciddi bir hastalıkla ilgili böyle “haberli” denetim olmaz.

Ayrıca denetimleri, kalabalık bir heyetle yapmak da doğru değildir.

Denetimler,  “habersiz” yapıldığı takdirde amacına ulaşır.

Maalesef birçok konuda olduğu gibi, koronavirüs denetimleri konusunda da “dostlar alışverişte görsün” anlayışıyla hareket edildiğini izliyoruz.

Sayın mülki amirlerimize, yerel yöneticilerimize tavsiyem o dur ki, denetime tedbil-i kıyafetle çıksınlar, işte o zaman toplumun kurallara gerçekten hangi ölçüde riayet ettiklerini daha net olarak görürler.

Vali Bey, yanına kimseyi almadan bir akşam tebdil-i kıyafetle çarşıda bir dolaşsa, zaten vahim manzarayı kendi gözleriyle görecektir.

Maalesef vatandaşların yarıdan fazlasının maske ve sosyal mesafe önlemine uymadıkları, korona virüs pandemisinin bu yüzden yayıldığı ortada..

Bu ölümcül hastalıkla mücadele, göstermelik ve “haberli” denetimlerle değil, ciddi, etkin ve caydırıcı denetimlerle yapılabilir.

Mülki amirlerimizin ve diğer ilgili yerel yöneticilerimizin, bu konuda özenli ve dikkatli olmalarını bekliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar