İSTANBUL CADDESİ 15 YILDA MİLYONLARI YUTTU!
Gölge Adam

Gölge Adam

İSTANBUL CADDESİ 15 YILDA MİLYONLARI YUTTU!

09 Mayıs 2021 - 17:06

İSTANBUL CADDESİ 15 YILDA MİLYONLARI YUTTU!

 

Düzce Belediyesi, kentin en işlek caddesi olan ve Düzce’nin kalbi konumundaki İstanbul caddesinde yeni bir çalışma başlattı.

Geçmişi hatırladığımızda, İstanbul caddesi için tarihten bugüne kadar sayısız yatırım yapıldı, milyonlarca para harcandı.

1999 depremi öncesi İstanbul caddesinde alt yapı çalışması yapılmıştı. Deprem nedeniyle bu çalışma zarar gördü. Depremden sonra yeni bir düzenleme yapıldı.

2004’de Mehmet Keleş’in başkanlığı döneminde İstanbul caddesinde altyapı ve üst yapı çalışması yapıldı. Milyonlarca liranın harcandığı o çalışmada caddeye yerleştirilen pahalı aydınlatma direkleri kamuoyunda tartışma konusu olmuştu. Ayrıca kaldırımlara mermer döşenmesi de eleştirilmişti.

Keleş’ten sonra göreve gelen İsmail Bayram döneminde de aynı cadde için altyapı çalışmaları yapıldı.

Keleş’in 204-2017 arasındaki ikinci başkanlığı dönesinde de İstanbul Caddesi’ne önce bazalt asfalt döküldü, ardından cadde trafiğe kapatılarak, ray döşendi ve tramvay hizmete sokuldu. Bu süreçte İstanbul caddesi için milyonlarca lira harcandı.

 

YENİ DÜZENLEME

Faruk Özlü’nün başkanlığı döneminde İstanbul caddesi için yeni bir proje hazırlandı.

Proje kapsamında altyapı yeniden ele alınacak. Su, kanalizasyon, iletişim ve enerji nakil hatları yeniden düzenlenecek. Caddede yeni ağaçlar, yeni aydınlatma direkleri, yeni tabelalar olacak, cephe giydirmeleri yapılacak.

Son 15 yıllık sürede İstanbul caddesi milyonları yuttu, tahminlere göre şimdiye kadar 20 milyon lira para gömüldü.

Yeni projeyle ne kadar para harcanacağı bilinmiyor.

Harcanan ve harcanacak olan para halkın parası.. Çünkü belediyeler, halkın ödediği vergilerle gelir elde ediyorlar.

Gelişmiş ülkelerde yerel yönetimlerin uyguladığı altyapı projelerin ömrü en az 50 yıllık oluyor. Bizde ise durum, İstanbul caddesi örneğinde tanık olduğumum gibi biraz daha farklı oluyor.

İnşallah bu son proje uzun ömürlü olur. Caddeye uzun yıllar yeni yatırım gerekmez.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Hasan
  1 yıl önce
  Düzceyi küçülten ve dar alana şıkıştıran cadde,caddedekiler siyaseti yönlendiriyor.İlin her tarafına bakın
 • hüseyin
  1 yıl önce
  hastane caddesi ile aydınpınar caddesi arasında şehir içindeki bağlantı yolu neden bitirelemiyor , önümüzdeki yılların en büyük sorunu araç trafiği , Millet bahçesi, İstanbul caddesi cephe giydirme, Ceddiye meydan düzenlemesi ,bitirilmesi öngörülen tarih yok ....,zaman geçiyor ,hava müsait biraz daha gayret.
 • berna
  1 yıl önce
  beton beton beton...o kadar beton bir altyapı durumunda nasıl olacakta kırılacak
 • Akif
  1 yıl önce
  Altyapı değişmedi yanlış bilgi vermeyelim.sadece elektrik ve su hatları düzenlendi.kanalizasyon vs yine aynı değişmedi yani….
 • cadde sakini
  1 yıl önce
  İstanbul caddesi’nin en kapsamlı altyapı kanalizasyon çalışması 1980 li yıllarda Selahattin Olcar Belediye Başkanlığı döneminde yapılmıştı. şu anki çalışma sadece ortayapı çalışması niteliğinde olan bir çalışma şekli olarak ortada görünmektedir. Ana hat kanalizasyonu yenilenememektedir.

Son Yazılar