FARUK ÖZLÜ,  FAHRİ ÇAKIR, AYŞE KEŞİR VE MUSTAFA KESKİN
Gölge Adam

Gölge Adam

FARUK ÖZLÜ,  FAHRİ ÇAKIR, AYŞE KEŞİR VE MUSTAFA KESKİN

07 Kasım 2020 - 17:06

AK Parti’de il kongresine doğru geri sayım sürerken, partinin önemli isimlerinin siyasi pozisyonlarını gözden geçirdik.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, milletvekilleri Fahri Çakır ve Ayşe Keşir ile İl Başkanı Mustafa Keskin, doğal olarak AK Parti’nin şu andaki en önemli siyasi aktörleridir.

İl kongresi yaklaşırken, partinin bu dört önemli isminin atacağı adımlar ve alacağı pozisyonlar büyük önem taşımaktadır.

FARUK ÖZLÜ

Faruk Özlü ile Mustafa Keskin arasında kısa bir dönem soğuk rüzgarlar esti. Ancak taraflar kendi yetki alanları sınırlarında kalınca ve birbirlerini daha iyi anlayınca buzlar eridi.

Özlü ve Keskin arasında karşılıklı güven artırıcı adımlar atıldı.

Gelinen noktada Özlü, Keskin’in il başkanlığına karşı değil, itiraz da etmiyor. Özlü’nün Keskin’i desteklediğini söylemek yanlış olmaz.

FAHRİ ÇAKIR

Fahri Çakır, AK Parti’nin kuruluşundan itibaren etkili olmuş, dengeleri değiştirmiş bir siyasi kimliğe sahip.

 İl kongresi öncesi Mustafa Keskin’e alternatif aday arayışlarıyla ilgilendiği, kulis yaptığı gelen bilgiler arasında.  Şu anda “kerhen” Keskin’i destekliyor. Ancak her zaman kazanandan yana tavır koyduğu biliniyor. Bu dönem kendisinden beklenen “Fahri abi” pozisyonunu alamadı. İzle, bekle ve gör taktiği uyguluyor.

AYŞE KEŞİR

Milletvekili Ayşe Keşir’in, Mustafa Keskin’le birlikte hareket etmeye başladığı biliniyor.

Daha önceleri alternatif aday arayışları konusunda kulis çalışmaları yaptığı ifade edilen Keşir’in, son durum itibariyle Mustafa Keskin’den yana açık tavır koyduğu belirtiliyor. Keşir’in bu düşüncesini yakın çevresine de ifade ettiği söyleniyor.

MUSTAFA KESKİN

Kongreye tek aday olarak girmesi beklenen Mustafa Keskin’in, parti içi dengeleri korumaya çalıştığı gözleniyor.

Keskin’in bu süreçte hem belediye başkanı, hem de milletvekilleriyle siyaseten çekişme ya da sürtüşme yaşamamaya özen gösterdiği, iletişimde oldukça dikkatli davrandığı, diğer siyasi aktörlerin pozisyonlarına saygı gösterdiği görülüyor.

Bu yüzden gerek Özlü, gerekse Çakır ve Keşir, Mustafa Keskin’de siyaseten bir kusur ya da büyük bir sorun görmüyorlar.

Keskin’in kongrede başkanlığa devam etmesi halinde daha güçlü ve özgüvenli bir siyasi aktör olarak varlığını hissettirmesi bekleniyor.

Bakalım, önümüzdeki dönem AK Parti’nin baş rollerdeki siyasi aktörlerinin pozisyonları nasıl olacak ve aktif siyasette nasıl bir çizgi izleyecekler.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar