AK PARTİ'DE SİYASİ OYUNLAR!
Gölge Adam

Gölge Adam

AK PARTİ'DE SİYASİ OYUNLAR!

25 Ekim 2020 - 16:55

AK Parti il kongresi önümüzdeki haftalarda yapılacak.

Kongreye tek aday olarak mevcut İl Başkanı Mustafa Keskin’in girmesi beklenirken, parti kulislerinde bazı isimler gündeme gelmeye başladı.

Her ne kadar Mustafa Keskin’in il başkanlığı görevine devam etmesinde herhangi bir engel olmasa da, her kongre öncesi olduğu gibi siyasi kulislerde çeşitli senaryolar üretilmeye başlandı.

AK Parti kurulduğundan bu yana görev yapan il başkanlarına parti içinden muhalefet olmuştur.

Kurucu il başkanı Fahri Çakır’dan Saim Tut’a, Fevai Arslan’dan Metin Kaşıkoğlu’na ve Hikmet Keskin’e geçmiş dönemlerde il başkanlığı yapan herkese özellikle parti içinden zaman zaman sert muhalefet yapıldığını gördük, yaşadık.

Benzer muhalefet hareketleri bugünlerde de yapılıyor. Siyasetin doğasında olan girişimler, bugün de tekrarlanıyor.

Mustafa Keskin’in muhaliflerinin yeni aday arayışlarında bulunmaları gayet doğaldır.

 

REİS NE DERSE O OLUR

AK Parti’de son sözü Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan söyler.

İl başkanının kim olacağına, kimlerin görevine devam edip etmeyeceğine Erdoğan karar verir.

Bu satırların yazıldığı saate kadar mevcut İl Başkanı Mustafa Keskin’in yapılacak kongreye tek aday olarak gireceği ve başkanlık görevine devam edeceği konusunda hiçbir sıkıntı olmadığı biliniyor.

Kaldı ki, eğer Mustafa Keskin’le devam edilmeyecek olsaydı, kendisine teşekkür edilir ve il başkanlığı için aday adaylığı süreci başlatılırdı.

Örneğin, Fevai Arslan il başkanlığından istifa edip milletvekili adayı olduğu süreçte, genel merkez il kongresi öncesi aday adaylığı sürecini başlatmış, birçok isimle ön görüşmeler yapılmış, nihayetinde Metin Kaşıkoğlu il başkanlığı için tek aday olarak belirlenmişti.

Metin Kaşıkoğlu’nun görev süresinin bitmesine az bir zaman kala, kendisiyle devam edilmeyeceği için tekrar aday adaylığı süreci başlatıldı, il başkanlığına aday olan birçok isimle mülakat yapıldı, sonuçta Hikmet Keskin tek aday olarak kongreye gitti ve seçildi.

Hikmet Keskin’in istifası sonrası da benzer süreçler yaşandı, birçok isim il başkanlığına aday oldu, sonuçta genel merkez Mustafa Keskin’in il başkanı olmasında karar kıldı.

Sonuç olarak, şayet genel merkez ve Erdoğan, Mustafa Keskin’in il başkanlığına devam etmemesi yönünde bir irade ortaya koysalardı, aynen geçmişte yaşanılan örneklerdeki gibi il başkanlığı için aday adaylığı süreci başlatılırdı.

Siyasette bazen 24 saatte çok şey değişebilir.

Bu ihtimali de bir kenarda tutarak, AK Parti’de Düzce il başkanlığı için son ve kesin kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceğini vurgulamakta yarar var.

Reis’in Mustafa Keskin’e olumsuz bakmadığı, aksine bugüne kadar sergilediği performanstan memnun olduğu ifade ediliyor.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hüseyin ALEMDAR ANKARA
    1 yıl önce
    reis ne derse olur doğrudur ac..reis ne derse olur doğrudur acaba reise neler anlatılıyor kafa bulandırıyorlardır hayırlısı kulisler her zaman olur reis noktayı koyar Mustafa keskin

Son Yazılar