ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE KAPALI BÖBREK TAŞI AMELİYATI

ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE KAPALI BÖBREK TAŞI AMELİYATI

24 Mayıs 2023 - 09:44 - Güncelleme: 24 Mayıs 2023 - 12:16

Düzce Üniversitesi Hastanesi Üroloji Kliniği, böbrek taşı rahatsızlıklarında en güncel tedavi yaklaşımlarını uyguluyor.

Düzce Üniversitesi Hastanesi Üroloji Kliniği’nde bir yıldır uygulanan kapalı böbrek taşı (Supin Perkütan Nefrolitotomi) operasyonu hasta ve hekim açısından büyük avantajlar sağlıyor.

Uzun süredir böbrek ağrısı çeken 33 yaşındaki S.T.’nin, kapalı operasyonla böbreğinde bulunan çok sayıda taş çıkarılarak sağlığına kavuşması sağlandı.

Kapalı ameliyat yöntemi hakkında bilgi veren Düzce Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Dursun Baba, bu yöntemin yaygınlaşması sonrasında böbrek taşlarında açık cerrahi tedavilerin neredeyse hiç kullanılmadığını bildirdi.

Ameliyatının ağırlıklı olarak yüz üstü yapılan bir operasyon olduğunu ifade eden  Baba, “Böbrek içine daha geniş kanül yerleştirilmektedir ve ameliyat sonrası birkaç gün böbrek içinde nefrostomi katateri kalmaktadır.  Son yıllarda özellikle anestezisi riskli hastalarda önerilen bu ameliyat, daha ince aletlerle böbrek içine girilmesi, kanama ve anestezi riskinin daha az olması ve ameliyat sonrası böbreğe nefrostomi takılmasına gerek olmaması nedeniyle tüm dünyada popüler böbrek taşı operasyonu olarak öne çıkmaktadır.” dedi. 

Üroloji Kliniği’nde bir yıldır bu teknik ile böbrek taşı ameliyatlarını gerçekleştirdiklerini dile getiren Düzce Üniversitesi öğretim üyesi,   “Bu teknikle; hasta sırt üstü yatar pozisyonda iken ciltten böbrek içine girilerek taşa müdahale edilebildiği gibi aynı zamandan üretral yoldan girilerek tek girişte böbrek içindeki dağınık taşlarda tedavi edilebilmektedir.” diye konuştu.

Operasyon süresinin daha az olması nedeniyle daha az miktarda anestezik madde kullanıldığını dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Dursun Baba,  bu sayede solunum yollarına daha hızlı girişim yapma imkanının sağlandığını belirtti.

Dr. Öğr. Üyesi Dursun Baba, son olarak Düzce Üniversitesi Hastanesi Üroloji Kliniği’nde uygulanan bu teknik sayesinde böbrek taşı tedavisinde en güncel tedavi yaklaşımları ile hasta tedavi edildiğine işaret etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ERDOĞAN TBMM'DE YEMİN ETTİ
ERDOĞAN TBMM'DE YEMİN ETTİ
TALİH ÖZCAN'DAN ÖZLÜ'YE TEŞEKKÜR VE DESTEK MESAJI
TALİH ÖZCAN'DAN ÖZLÜ'YE TEŞEKKÜR VE DESTEK MESAJI