İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DA UÇTU

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DA UÇTU

24 Mayıs 2023 - 09:43

 İkinci el araç fiyatları zirveyi gördü. Araba sahibi olmak isteyenler yüksek fiyatlardan şikayetçi. Piyasada sıfır araç olmaması ikinci el araç fiyatlarının artmasına neden oluyor.
Sıfır araba alamayan vatandaşlar ikinci el arabalara yönelirken ikinci el araba fiyatları da talep doğrultusunda yükselmeye devam ediyor. Döviz kurlarının etkisiyle birlikte araç satış fiyatları haftadan haftaya değişiklik gösteriyor. Piyasanın daha fazla yükseleceğini düşünenler biran önce araç almak istiyor. Talebin fazla olması araç fiyatlarındaki yükselişi devam ettiriyor. 
2020 yılında 10 bin TL’ye satılan şahin marka modelleri 2023 mayıs ayında ortalama 150-200 bin TL’ye satılıyor. Yine 3 yıl önce 15-20 Bin TL bandında satılan  toros modelleri şimdi 140-190 bin TL bandında satılıyor.
2015 model 227 bin kilometrede bir otomobil 700  bin liraya satılıyor.


‘‘SIFIR ARAÇ YOK’’
Küçük Sanayi Sitesi’nde otomobil satışı yapan Onur Kaynar’dan konu ile görüşlerini aldık. Kaynar; Sıfır araç yok olmamasının piyasayı etkilediğini belirterek; Sıfır araç yok. Bu da fiyatları artırıyor. Piyasa yükselecek diye herkes araç almak istiyor ve talep artıyor. Talep artınca da maalesef fiyatlar yine tırmanıyor. Alsatçılar piyasayı etkiliyor. Benden aldığı fiyatın üstüne koyarak satmaya çalışıyorlar. Bu da fiyatları etkiliyor. Piyasalar alsatçı dolu.’’


‘‘FİYATLAR DÜŞMEZ’’
Fiyatların düşmesinin zor olduğunu belirten Kaynar; Dolar düşer ve sıfır araçlar piyasaya çıkarsa aşağı doğru bir hareketlenme olabilir fakat ben hiç düşeceğini zannetmiyorum. Olduğu yerde durur fakat düşmez diye tahmin ediyorum. ‘’ ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ERDOĞAN TBMM'DE YEMİN ETTİ
ERDOĞAN TBMM'DE YEMİN ETTİ
TALİH ÖZCAN'DAN ÖZLÜ'YE TEŞEKKÜR VE DESTEK MESAJI
TALİH ÖZCAN'DAN ÖZLÜ'YE TEŞEKKÜR VE DESTEK MESAJI