UĞUR OKULLARINDAN ÖNEMLİ BAŞARI

UĞUR OKULLARINDAN ÖNEMLİ BAŞARI

26 Mayıs 2023 - 10:06

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 17. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına Yapay Zeka Destekli Gözlem Cihazı ile Havuza Düşen Çocuk Kazalarının Önlenmesi projesiyle katılan Uğur Okulları Düzce Kampüsü 7/A sınıfı öğrencisi Göktan Burak Bilge bölge finallerine kalarak bölge birinciliği elde etti..
Başarısıyla Türkiye finallerine gitmeye hak kazanan Göktan Burak projesinde hem havuza düşen çocuk kazalarını önlemeyi hem de maliyeti azaltmayı hedefledi.

Projesiyle ilgili detayları paylaşan Göktan Burak şunları ifade etti: 
“Günümüzde havuzların gözetimsiz bulunması, cankurtaran bulundurması zorunlu olmasına rağmen yüksek maliyet nedeni ile denetimsiz bırakılması gibi sebeplerle meydana gelen havuz kazalarının çocuk ölümlerine sebep olması bu projemin temellerini atmamdaki en önemli etken oldu.Projemin  amacı havuza düşme tehlikesi yüksek olan çocukları yapay zeka ile önceden tespit ederek, ebeveynlerine bildirmek ve bu sayede havuza düşerek boğulan çocukların ölümlerini engellemektir. Proje kapsamında geliştirdiğimiz cihazımız yapay zeka destekli olup gerekli kodlamalar tarafımızca yapılmıştır. Bu sayede ürünümüz yaklaşık olarak %50 yerlilik oranına sahip hale gelmiştir. cihaz sahip olduğu wifi çipi sayesinde internete bağlanacak ve çektiği resimleri sohbet uygulaması aracılığıyla yetkili veya ebeveyne gönderecektir.”
Projesi ilk etapta il içinde birincilik elde eden öğrenci, daha sonra TÜBİTAK jürisine bölge finallerinde mükemmel bir sunum yaparak bölge birinciliğini elde etmiş, 04-09 Haziran 2023 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek Türkiye finallerine gitmeye hak kazanmıştır. Uğur Okulları Düzce Kampüsü finallerde öğrencisiyle birlikte Türkiye birinciliğini hedefliyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKÇAKOCA TURİZMDE REKOR BEKLİYOR
AKÇAKOCA TURİZMDE REKOR BEKLİYOR
AYŞE KEŞİR BAKANLIK BEKLİYOR
AYŞE KEŞİR BAKANLIK BEKLİYOR