ESNAFI ELEKTRİK ÇARPTI!

ESNAFI ELEKTRİK ÇARPTI!

Düzce esnaf odaları başkanları yüksek elektrik faturalarına tepki gösterdi.

09 Şubat 2022 - 14:24

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne bağlı oda başkanları, elektrik zamlarını protesto etmek için biraraya geldi.

DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı ile ortak basın toplantısı yapan oda başkanları, zamların geri alınmasını istediler.

Kayıkçı, yaptığı açıklamada, koronavirüs pandemi sürecinde ekonomik durumu her gün daha da zora giren esnafların,  elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlarla adeta şoka girdiğini söyledi.

Kayıkçı, " Esnaf pandemi, yasaklar, kapanma derken şimdi de içinden çıkılmaz bu zamlarla bir kez daha çarpılmıştır. Son yapılan elektrik zamları ile elektrik faturaları iş yeri kiralarını geçmeye başladı. Bir fırıncımıza bir ay önce 8 bin lira gelen elektrik faturası bu ay 26 bin lira geldi. Tüm meslek dallarında esnaflarımız elektrik zammı sonucu dükkanında ve evinde elektrik düğmesini açamaz hale geldi. Bakkal dolaplarını iade etmeye başladı, kasaplar dolaplarını çalıştıramaz hale geldi, terzi makinesini ve ütüsünü açmaya korkuyor. Artan girdi maliyetleri, asgari ücret, akaryakıt, doğalgaz ve her şeye gelen zincirleme zamlarla esnafımız son durağa gelmiş, iş yapamaz hale düşmüştür" ifadelerini kullandı.

"Esnaf ve sanatkârlarımız için bundan sonrası iflas ve işyeri kapatmadır ve imdat zilleri çalmaya başlamıştır" şeklinde konuşan Kayıkçı, şöyle devam etti:

"Zamlar, üretimin sınırlandırılmasının yanı sıra istihdamı da etkilemektedir. Esnaf, yüksek faturaları ödeyebilmek için en az bir personelinden feragat edecektir. Bu da işsizliği ortaya çıkaracaktır. Her ticarethanede bir kişinin işten çıkarılmasına hükümetimiz razı mıdır?

Esnafın gözünün içine baktığımızda, bu ay gelen elektrik, doğalgaz, kira ve esnaf kredilerinin nasıl ödeneceği endişesini görmekteyiz. Esnafımız maalesef bunları düşünmekten işine odaklanamaz hale gelmiştir.

Bu süreçte ülkeyi yöneten hükümetimizden derhal elektrik zamlarını geri çekmesini, doğalgaz fiyatında indirim yapılmasını ve akaryakıt fiyatlarında indirime gidilerek yeni zamlar yapılmamasını acilen talep ediyor ve içimizi rahatlatacak haber bekliyoruz."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ENFLASYON YÜZDE 40'IN ALTINA GERİLEDİ
ENFLASYON YÜZDE 40'IN ALTINA GERİLEDİ
SİGARAYA ZAM
SİGARAYA ZAM