Reklam
Reklam
VARİS AĞRILARINDAN NASIL KURTULURSUNUZ?

VARİS AĞRILARINDAN NASIL KURTULURSUNUZ?

Düzce Üniversitesi'nde varis tedavisinin yapıldığı bildirildi.

09 Şubat 2022 - 14:04 - Güncelleme: 09 Şubat 2022 - 14:17

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Yiğit Tanrısever, varis hastalıklarına tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Tanrısever, varisi en basit tabiriyle bacaklardaki toplardamarların genişlemesi ve görünür hale gelmesi olarak tanımladı.

Varisin, toplumda 20 ila 70 yaş arasındaki insanlarımızın neredeyse yüzde 50’sinde bulunduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Tanrısever, “Yaşı 70’in üzerindeki hastaların yüzde 70 ila 80’inde varis görülme oranı mevcuttur. Yani yaş ilerledikçe varis görülme riski daha da artar. Özellikle kadınlarda varis görülme sıklığı daha fazladır” diye konuştu.

“Varis Tedavisine Erken Başlanması Çok Önemlidir”

Varisin belirtileri sıralayan Dr. Öğr. Üyesi Tanrısever, “Bacak damarlarının gözle görülür şekilde belirginleşmesi, ilerlemiş şekliyle damarların ciltten kabarık hale gelmesi, bacaklarda ağrı, bacaklarda özellikle ayak bileği çevresinde şişlik, bacaklarda kaşıntı, özellikle geceleri artan yanma, kramplar bacaklarda huzursuzluk, dolgunluk olarak belirtebiliriz. Kişide bu şikayetlerin bir veya bir kaçı olması durumunda hemen bir Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanına muayene olması gerekmektedir. Varis tedavisine erken başlanması hem tedavinin daha etkin şekilde tamamlanması, hem de kişinin bacaklarında geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelmeden hastalığın giderilmesi açısından çok önemlidir.” İfadelerini kullandı ve  varis oluşumu önlemek için şu tavsiyelerde bulundu:

“Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmak, kalma zorunluluğu var ise düzenli varis çorabı kullanmak alınacak en önemli tedbirdir. Hamilelikte düzenli koruyucu varis çorabı giyilmesi, düzenli yürüyüş yapmak, akşamları yarım saat bacakları yukarı kaldırmak, sıcaktan kaçınmak, bacakları soğuk suyla yıkamak, fazla kilolardan kurtulmak gibi önlemler varis oluşumunu engellemek ve ilerlemesini durdurmakta önemli fayda sağlamaktadır.”

Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde varis hastalıklarına yaklaşım, tanı ve tedavi yöntemleri aşamasında hiçbir eksikliklerinin bulunmadığının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Tanrısever, “Son nesil Ultrasonografi cihazları ve endovenöz ablasyon sistemleri ile hastalarımıza en modern, en çağdaş ve en hızlı tedavi protokollerini başarılı bir şekilde sunmaktayız. Varis ağrıları ile yaşamaya mahkum değilsiniz.”dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN ÖZLÜ DEVAM EDEN PROJELERİ İNCELEDİ
BAŞKAN ÖZLÜ DEVAM EDEN PROJELERİ İNCELEDİ
DÜZCE'DE ŞAP PANİĞİ
DÜZCE'DE ŞAP PANİĞİ