ANTİK KENTTE 2000 YIL SONRA MUHTEŞEM GECE

ANTİK KENTTE 2000 YIL SONRA MUHTEŞEM GECE

Konuralp antik tiyatroda 2000 yıl sonra ilk gösteri yapıldı.

25 Mayıs 2022 - 12:55

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü tarafından hazırlanan, Antik Dönem’in ünlü tiyatro yazarı Aristofanes’in “Kuşlar” adlı tiyatro oyunu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi’nin katkılarıyla Prusias Ad Hypium Antik Kenti Tiyatrosu’nda seyircisiyle buluştu.

Seyircinin oldukça yoğun ilgi gösterdiği tiyatro gösterimine Düzce Üniversitesi’nin akademik ve idari birim yöneticileri, Düzce halkı ve öğrenciler katıldı.

Tarihinde bir krallık, üç imparatorluk, bir cumhuriyet görmüş Prusias Ad Hypium Antik Kenti Tiyatrosu’nda, Düzce Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Süleyman İnceefe yönetmenliğinde, 2000 yıl sonra bir komedya türünün gösterimi ile Düzce Üniversitesi tarafından bir ilke imza atıldı.

Büyük bir emekle hazırlanan tiyatro oyununda, Düzce Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri Kuşlar adlı tarihi oyunu başarıyla sergileyerek sanatsal yeteneklerini konuşturdu. Profesyonel kostüm, mask, müzik ve ışık tasarımıyla görsel ve işitsel bir şölen sunan fantastik komedya türündeki oyun, pagan kültürün ve onun egemen olduğu toplumsal yapının bir ütopya çerçevesinde eğlenceli bir eleştirisini tiyatro dilinde sahneye taşıdı.

Düzce halkının sanata verdiği önemi fazlasıyla gösterdiği ve akın akın tiyatro alanına aktığı oyun, yüzyıllar sonrasında yeniden yankılanan sesin paydaşı olmalarıyla seyircisini de özel kıldı. Oyun ekibinin profesyonelce ve özveriyle hazırladığı tiyatro oyunu ile tarihe not düşüldü ve asırlar öncesiyle günümüz arasında bir bağ kuruldu.

Oyun sonrası sahneye davet edilen Yönetmen Dr. Öğr. Üyesi Süleyman İnceefe, binlerce yıl önce yazılan oyunu bu tarihi alanda birlikte izleme fırsatı elde ettiklerini belirterek, Kuşlar adlı oyunun planlanma aşamasından bugüne kendilerine destek olan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar başta olmak üzere, Düzce Üniversitesi yetkililerine ve oyun ekibine teşekkür etti.

Program, oyun ekibine teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BELEDİYE'DEN UYARI: LÜTFEN SUYU TASARRUFLU KULLANIN
BELEDİYE'DEN UYARI: LÜTFEN SUYU TASARRUFLU KULLANIN
SELLE MÜCADELE DE BİR ALKIŞTA İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜNE 
SELLE MÜCADELE DE BİR ALKIŞTA İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜNE