• Reklam
ANTİK KENT KAZISI BAŞLIYOR

ANTİK KENT KAZISI BAŞLIYOR

Konuralp Prusias Ad Hypium kazıları 16 Ocak Perşembe günü başlayacak.

14 Ocak 2020 - 16:29

Batı Karadeniz'in en eski yerleşim yeri olarak bilinen Konuralp'te bulunan amfi tiyatro ve çevresindeki kalıntıların gün yüzüne çıkarılması için başlatılan kazı seferberliği 16 Ocak Perşembe günü törenlebaşlayacak.

Organizasyon hakkında bilgi veren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Konuralp'teki saklı tarihin 3 yıl içinde gün yüzüne çıkarılacağını belirterek, "Konuralp bu bölgenin en özel noktası, buradaki Antik Kent ve yaşam M.Ö. 3. Yüzyıla kadar dayanıyor. TÜRSAB ile de yaptığımız incelemede burası için artık vakit kaybetmememiz gerektiğini düşüyorum. Bu konuda uzman arkeologlarla yaptığımız görüşmelerde Türkiye'de bir ilke imza atmaya hazırlanıyoruz. Düzce'yi buradaki kazılar için seferber olmaya çağırıyoruz. Burada ciddi bir tarihi potansiyel var, yerin altında kalan tarihe hep birlikte tanıklık etmek için tüm hemşerilerimi perşembe günü saat 10:00'da buraya davet ediyorum. Genç, yaşlı, kadın, erkek, aileler çocukları ile buraya gelsinler, Konuralp'i hep birlikte Kültür Turizminin başkenti haline getirelim" dedi.

Göbeklitepe örneği  

Organizasyon hakkında detaylı bilgiler veren Başkan Özlü, Şanlıurfa'da bulunan ve dünya üzerinde büyük bir etki yaratan Göbeklitepe kazılarına atıfta bulunarak, "Batı Karadeniz'in en eski yerleşim yeri, Osmanlılar döneminin önemli fetih merkezlerinden biri olan, nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış Konuralp artık hak ettiği değeri görecek. Bu bölgede bulunan Roma dönemine ait köprü, şehrin giriş sembolü olan Atlı Kapı, Batı Sur Duvarları, Kemerkasım Su Kemerleri, Kırk Basamaklar olarak bilinen Antik Tiyatro ve daha niceleri Helenistik Çağ'dan günümüze ulaşan değişik medeniyetlere ait yapılar ile Konuralp turistlerin uğrak yeri haline gelecek. Nasıl Göbeklitepe'de dünyanın eski tapınağı olduğu düşünülen kalıntılar bulunarak dünya turizmine kazandırıldıysa, Konuralp'in özdeşleştiği Bereket Tanrısı Tyche de tarih meraklılarını ilimize çekecek" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCE'DE EKMEK YÜZDE 25 ZAMLANDI
DÜZCE'DE EKMEK YÜZDE 25 ZAMLANDI
VALİ ATAY ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNUNU ÇÖZMELİ
VALİ ATAY ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNUNU ÇÖZMELİ