AKÇAKOCA TURİZMDE REKOR BEKLİYOR

AKÇAKOCA TURİZMDE REKOR BEKLİYOR

03 Haziran 2023 - 11:06

 Düzce’nin Karadeniz’e açılan penceresi ve Ankara ile İstanbul arasında önemli bir turizm merkezi olan Akçakoca geçen 4 yıl içinde yaşanan salgın ve doğal afetlerden dolayı turizm konusunda istediğini alamadı. Yaşanan sel ve pandemi olayları nedeniyle sönük geçen turizm sezonlarının ardından Akçakoca’da bu yıl patlama yaşanacağı tahmin edilirken, Akçakoca Belediyesi’nin yeni sezon için ciddi hazırlık içinde olduğu öğrenildi. 
Tüm Türkiye’de 2019 yılının Mart ayında yapılan yerel seçimlerle birlikte Akçakoca’da MHP listelerinden Belediye Başkan Adayı olan Okan Yanmaz, Akçakoca Belediye Başkanı oldu. Akçakoca’da özellikle turizm alanında ciddi ataklar yapacağı yönünde söz veren Yanmaz yaşanan doğal afet ve salgın hastalıkları nedeniyle hayallerini gerçekleştiremedi. 

2019DA SEL FELAKETİ YAŞANDI
Yerel seçimlerin üzerinden henüz 4 ay geçmişken 2019 yılının Temmuz ayında Akçakoca ve Cumayeri bölgesini sel vurdu. Büyük felakete, yıkıntılara ve 7 kişinin canını yitirmesine mal olan sel nedeniyle 2019 yılında turizm sezonu Akçakoca’da hiç olmadı. Selin yaralarının sarılması için çalışmalar başlatılmasına rağmen sel nedeniyle denize bazı kimyasal sızıntılar olması denize girilmesinin yasaklanması gibi olaylar sezonun ölü geçmesine neden oldu. 

PANDEMİ DÖNEMİ  
Akçakoca’da selin izleri ortadan kaldırılıp yeni turizm sezonuna hazırlanılırken, bu kez 2020 yılının Ocak ayında ilk olarak Çin’de Coronavirüs salgını başladı. Türkiye’de ise ilk  olarak Mart ayında vakaların görülmesi ile pandemi tedbirleri uygulanmaya başladı. Yaklaşık 2 yıl süren tedbirler nedeniyle, Akçakoca’da deniz turizmi ölü geçti. 


2022'DE İKİNCİ SEL AFETİ  
Pandeminin etkilerinin geçmesi ve hayatın normale dönmesiyle birlikte yine Akçakoca’da hazırlıklar başladı ancak 2022 yılının Haziran ayında bir sel felaketi daha yaşandı. Bu selde özellikle Gölyaka, Cumayeri ve Akçakoca selden etkilendi. Yaşanan bu sel çok etkili olmamasına rağmen turizm sezonunu etkiledi ve Akçakoca’da sezondan beklediğini alamadı. 

2023 YILININ PATLAMA YILI OLMASI BEKLENİYOR
Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz’ın görev süresinin son yazı olan 2023 yılında Akçakoca’da turizm alanında patlama yaşanması bekleniyor. İlçe merkezinde vatandaşların daha uzun deniz sezonu geçirmesi için yapılan dalkarınalarla birlikte sahillerde bu hafta içinde temizlik yapılacak ve deniz sezonu biraz daha erken açılacak. Ayrıca ilçeye gelenlere kolaylıklar sağlanacak. 


BÜYÜK BİR FESTİVAL DÜŞÜNÜLÜYOR
Ayrıca hem ziyaretçilerin artması hem tanıtım yapılmasının sağlanmasına önemli rol oynayan festivale ağırlık verilecek. Akçakoca Belediyesi bu yıl büyük bir festival yaparak tanınmış sanatçılarla anlaşmaya başladı. Bu festival ile ilçeye beklenenin çok üzerinde yerli ve yabancı turist getirilmesi planlanıyor. 

İSTANBUL VE ANKARA’YA EN İYİ ALTERNATİF
Özellikle Ankara ve İstanbul gibi iki metropol şehrin ortasında bulunan bu iki il dışında Kocaeli, Sakarya, Bolu gibi illerdeki vatandaşların da deniz özlemini giderecek en yakın turizm merkezi olan Akçakoca’ya yerli ve yabancı turist akını olması bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AYŞE KEŞİR GASTRONOMİ İŞİNE EL ATTI
AYŞE KEŞİR GASTRONOMİ İŞİNE EL ATTI
YARIN KUVVETLİ YAĞIŞ GELİYOR
YARIN KUVVETLİ YAĞIŞ GELİYOR