200 MİLYONLUK İMAR RANTI

200 MİLYONLUK İMAR RANTI

08 Eylül 2023 - 12:04

Düzcespor'un Uşakspor deplasmanı masraflarını ödeyeceğine söz vermesine rağmen sözünü tutmayan ve spor kamuoyundan tepki toplayan iş insanı Erdal Şahin'in Bahçeşehir bölgesinde 4 milyon liraya kapattığı arsanın bugünkü değerinin 200 milyon lira olduğu öğrenildi.

Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş döneminde Kalıcı Konutlar’ın merkezinde yaklaşık 27 dönümlük arsanın spor ve yeşil alan tahsisi kaldırıldı, arsa konut ve ticari alana dönüştürüldü. Daha önceki değeri 3-4 milyon lira olan arsanın değeri, imar ayarlamasıyla bir anda fırladı. Böylece arsa sahiplerine milyonlarca liralık inanılmaz imar rantı sağlandı. Sözkonsu arsanın bugünkü değerinin 200 milyon lira civarında olduğgu ifade edildi.

UCUZA ALDILAR

Edinilen bilgiye göre, 1999 depreminden sonra inşa edilen Kalıcı Konutlar’ın ortasında 27 dönümlük arsa tahsis edildi. Bu arsaya sportif tesisler, park ve kreş yapılması kararlaştırıldı. Arsa, önce MHP eski İl Başkanı Kenan Ilgaz ve ortakları tarafından 49 yıllığına kiralandı. Daha sonra kira şartı kaldırıldı ve arsa İstanbul’daki bir holdinge satıldı. İstanbul merkezli holding, üzerinde spor ve yeşil alan şartı olan arsayı Erdal Şahin ve gizli ortaklarına ucuz bedelle sattı.

İMAR OYUNU

Arsa el değiştirdikten sonra, imar rantı için girişimlere başlandı. Arsanın yeni sahipleri, Düzce Belediyesi’ne müracaat ederek, spor ve yeşil alan tahsisinin kaldırılması, arsanın konut ve ticari alana dönüştürülmesini istedi. Meclis talebi uygun bularak arsayı konut ve ticari alana dönüştürdü. Böylece ucuza elde edilen 27 dönümlük arsanın bugünkü değeri 200 milyon lirayı buldu.

KİMLER VAR?

Mehmet Keleş'in başkanlığı döneminde imar oyunu ile 200 milyon liralık rant sağlanan sözkonusu arsanın ortakları arasında Düzcespor'a sponsorluk sözünü tutmayan ve takımı Uşakspor deplasmanında yolda bırakan Erdal Şahin bulunuyor.

Erdal Şahin'in gizli ortaklarıyla birlikte sözkonusu arsada yeni imar planları yaptırdığı ve burada pahalı villa inşaatına başlanacağı, villanın tanesinin 15 milyon liradan pazarlanmaya başlandığı öğrenildi.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Zaff81
  2 hafta önce
  Ye kürküm ye oh
 • Reşat Gültekin
  3 hafta önce
  Bu arazi bizde olaydı ya yeşil alana döner yada 18 madde ile paramparça olurdu bir Düzceli olarak Şayet böyle bir şey varsa hakkımızı helal etmiyoruz
 • mete
  3 hafta önce
  çakır giller ve ay giller de çıkar aşağıdan..
 • Hakan Semiz
  3 hafta önce
  eski kütüphanenin orası içinde bir haber bekliyoruz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK PARTİ'DE 4 İLÇE BAŞKANLIĞINA ATAMA YAPILDI
AK PARTİ'DE 4 İLÇE BAŞKANLIĞINA ATAMA YAPILDI
DÜZCESPOR ISPARTA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
DÜZCESPOR ISPARTA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ