• Reklam
YENİ LOGODA HATALAR VAR, ELEŞTİRİLER ARTIYOR

YENİ LOGODA HATALAR VAR, ELEŞTİRİLER ARTIYOR

Düzce Belediyesi'nin yeni logosu kamuoyunda eleştirilere yol açtı.

25 Mayıs 2021 - 13:57 - Güncelleme: 25 Mayıs 2021 - 14:28

Düzce Belediyesi, kurumsal logosunu değiştirdi. Ancak, yeni logoyla ilgili eleştiriler devam ediyor.

Sosyal medya mecralarında ve internet sitelerindeki haberlere yapılan yorumlarda yeni logoyu beğenmeyenler çeşitli eleştiriler dile getiriyor.

Pusula olarak, yapılan eleştirileri dikkate alarak, hem logoyu, hem de yapılan açıklamaları mercek altına aldık ve işin uzmanlarına danıştık.

UZMANLARDAN ELEŞTİRİLER

Görsel ve tasarım uzmanlarının yeni logo konusundaki ortak eleştirileri şöyle:

Logo ile ilgili bastırılan kitapçıkta, yazı karakterleri ile ilgili bölümde (Sayfa 17) "logotayp" ifadesinin yanlış yazıldığı dikkatimizi çekti. Doğrusu "logotype" olmalıydı.

Logotype yazı karakterinin, sıfırdan yaratılmış olması,elle çizilmesi ve dünyada başka bir örneğinin bulunmaması gerekiyor.

Yazı karakterinin "kaapeli fond" karekterine benzediği, aynı karakter üzerinde küçük değişiklikler yapıldığı ve bu değişikliklerin "logotype" olarak lanse edildiği görüldü. Kaldı ki, 17. sayfada yer alan "..fontta biçimsel değişiklikler yapılmıştır.." ifadesi, fontun "logotype" olmadığını kanıtlıyor. 

Logo görselinin altındaki "Düzce Belediyesi" yazısında da hatalar var. "Düzce" kelimesindeki ünlü ve ünsüz küçük harflerin yükseklik boyutları eşitken, "Belediye" kelimesindeki küçük harfli "i" karakterinin uzunluğu,  diğer küçük harflerden daha yüksek bırakılmış. Düzce Belediyesi yazısındaki tüm hüçük harflerin eşit boyutta olması gerekiyor. Bu durum, hem estetik yönden, hem görsellik açısından göz tırmalıyor.

Logoda şahlanan at görselinin benzerleri başka logolarda yer alıyor. Bu figür ilk değil. Konuralp Bey figürünü çevreleyen kırmızı yarım daire sırıtıyor. Bu dairenin yerine örneğin Konuralp antik kentin girişindeki tarihi kapı sütununün çizimi olabilirdi ve bu logoyu daha anlamlı kılabilirdi.

Uzmanlar, logo değişikliğinin ulusal ve rekabetçi bir yarışma ile yapılması gerektiğini, örneğin Düzce Üniversitesi'nin beğenilen logusunun bir ulusal yarışma ile belirlendiğine dikkat çekerek, "Keşke Düzce Belediyesi'nin de logo değişikliği ve tercihi bu yöntemle yapılsaydı. Belediye meclisinin ve toplumun da onayına sunulup, daha sonra karar verilseydi" ifadelerini kullandılar.  

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCE'DE VAKA SAYILARI HIZLA ARTMAYA BAŞLADI
DÜZCE'DE VAKA SAYILARI HIZLA ARTMAYA BAŞLADI
ERDOĞAN'IN KİTABININ İNDİRİMLİ FİYATI 14 LİRAYA DÜŞTÜ
ERDOĞAN'IN KİTABININ İNDİRİMLİ FİYATI 14 LİRAYA DÜŞTÜ