Reklam
 • Reklam
VALİ ATAY DÜZCE ESNAFININ KARŞISINDA MI?
Reklam

VALİ ATAY DÜZCE ESNAFININ KARŞISINDA MI?

Düzce esnafı, kısıtlama günlerinde açık olan marketlerde gıda dışındaki diğer ürünlerin satılmasına isyan ediyor.

24 Nisan 2021 - 14:05 - Güncelleme: 24 Nisan 2021 - 14:21

Düzce'de koronavirüs tedbirleri kapsamında işyerleri 3 gün kapatıldı. Kısıtlama günlerinde sadece market, bakkal, kasap ve fırınlar açık kaldı.

Düzce esnafları, kısıtlama dönemi açık olan marketlerde ayakkabı, züccaciye, tekstil gibi gıda dışı ürü satışı yapılmasına ve bu satışlara izin verilmesine tepki gösteriyor.

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kayıkçı, "Başvurmadığımız makam kalmadı, sonuç yine aynı. Pazarcılarımız kapalı, ayakkabı, kırtasiye, ev tekstili, nalburiye, elektronik, elektrik malzeme satıcıları hepsine yasak. Küçük esnafın rızkını holdinglere yedirmek serbest öyle mi? Bu en büyük kul hakkı olacaktır" dedi.

Kayıkçı, "Hafta sonu pazarlar yine kapalı marketler açık ve herşeyi satıyorlar. Her zamanki gibi Türkiye’nin zenginlerinin işyerleri açık, gariban pazarcının küçük esnafının iş yeri kapalı. Bu corona fakirin iş yerinden bulaşıyor da, zenginin iş yerinden bulaşmıyor mu? Bu nasıl yasak anlamadım? Yapı Kredi Bankası ve Migros’un sahibi Koç Şok market ve Akbank’ın sahibi Sabancı dünyanın sayılı zenginlerin içinde bunların iş yerleri açık. Bir yıl boyunca ramazan ayının bereketini bekleyen pazarcının pazarları kapalı. Madem öyle kapatın iki gün her yeri kimse iki günde aç kalmaz. Yasaklar herkes için geçerli olmalı o zaman kimsenin hiç bir şey demeye hakkı olmaz" ifadelerini kullanarak isyan etti.

Dzüce Ayakkabı ve Dericiler Odası Başkanı Rasim Bekar da, Kayseri ve Karaman gibi illerde alınan koronavirüs tedbirlerini örnek göstererek, "inşaallah Sayın Valimiz bu yanlışa dur diyecektir" ifadelerini kullandı.

ÖRNEK KARAR 

Kayseri Valiliği İl Pandemi Kurulu'nda 22 Nisan tarihli alınan karar şöyle:

"İlimizde hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları kapsamında ayakkabı, kırtasiye, züccaciye, hırdavat ve giyecek satışı yapan işletmeler, İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarımız doğrultusunda kapalı olduğundan; müşteri yoğunluğunun düşürülerek bulaş riskinin azaltılması amacıyla hafta sonu açık olan marketlerin ayakkabı, kırtasiye, züccaciye, hırdavat ve giyecek satışı yapan reyonlarının veya bunların bulunduğu katların 23.04.2021 tarihinden itibaren sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde ve hafta sonları satışa kapatılmasına karar verilmiştir."

Düzce esnafı da, Vali Cevdet Atay'ın seslerini ve tepkilerini duymasını, diğer illerdeki örnek kararların benzerini almasını istiyor.

Esnaflar, "Sayın Valimizin esnaftan yana olmasını bekliyoruz. Kısıtlama günlerinde marketlerde gıda dışındaki ürünlerin satışını yasaklamasını istiyoruz" dediler.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Çelişki
  1 ay önce
  Koçu sabancıyı saymış ama asıl kucuk esnafa kibrit suyu döken her mahallede bulunan A101 ve BIM degil mi onlari niye anmıyorsun Sayin Baskan
 • YALAKA KAYIKÇI
  1 ay önce
  Oda başkanı yalakalıği birakip isine baksın
 • Ali
  1 ay önce
  Kendi başına karar alamaz.merkezi yönetim ne derse o
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇİLİMLİ BELEDİYESPOR'DAN HATIRA BİLET KAMPANYASI
ÇİLİMLİ BELEDİYESPOR'DAN HATIRA BİLET KAMPANYASI
TÜRKİYE GÜREŞ ŞAMPİYONU DÜZCE'DEN ÇIKTI
TÜRKİYE GÜREŞ ŞAMPİYONU DÜZCE'DEN ÇIKTI