ÜNİVERSİTE HASTANESİ’NDE PERİFER ANJİYO İLE HASTALAR...

ÜNİVERSİTE HASTANESİ'NDE PERİFER ANJİYO İLE HASTALAR İYİLEŞİYOR

Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne bacak ağrısı şikayeti ile gelen periferik arter hastalığı olan hastalara uygulanan perifer anjiyo işlemi, ağrısız ve kaliteli bir yaşam sunuyor.

13 Ocak 2021 - 15:40 - Güncelleme: 13 Ocak 2021 - 15:42

Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne bacak ağrısı şikayeti ile gelen periferik arter hastalığı olan hastalara uygulanan perifer anjiyo işlemi, ağrısız ve kaliteli bir yaşam sunuyor.

Bacaklarda güçsüzlük ve ağrı şikayetiyle Kardiyoloji Polikliniğine başvuran 67 yaşındaki hastanın, yapılan tetkikleri neticesinde, her iki bacağını besleyen ana damarlarının tamamen tıkalı olduğu tespit edildi. Hastanın her iki bacağını besleyen damarlar Düzce Üniversitesi Hastanesi Kateter Laboratuvarında, özellikli malzemeler ve deneyimli personeller eşliğinde başarıyla açıldı. Herhangi bir olumsuz durum oluşmadan sağlığına kavuşan hasta, bir günlük klinik takibin ardından önerilerle taburcu edildi.

“Hastalığın tetikleyecileri”

Periferik arter hastalığı hakkında bilgiler veren Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Osman Kayapınar,  kalbi besleyen damarlar dışındaki atardamarların tıkanması sonucunda rahatsızlığın geliştiğine dikkat çekerek “Hastalık, ateroskleroz dediğimiz damar hastalığının sonucu olarak ortaya çıkar. Sigara, şeker hastalığı, tansiyon, yaş, yüksek kolesterol, erkek cinsiyet ve aile hikayesi olması durumunda risk belirgin olarak artmaktadır.  En sık kalpten çıkan ana damarı (Aort) tutarken,  beyne giden damarları ve bacaklara giden damarları da sıklıkla tutabilir.” diye konuştu.

İyileşmeyen Yaralara ve Bazen Bacağın Tamamen Kaybına Sebep Olabilir!

Bacak damarlarında ‘intermittan kladikasyo’ denilen ve yürüdükçe artan, dinlenince geçen aralıklı ağrılar geliştiğini dile getiren Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “Ağrı, tipik özelliği sebebiyle ‘vitrin hastalığı’ olarak da tanımlanmıştır.  İlerleyen dönemlerde bacakların beslenmesini tamamen bozarak iyileşmeyen yaralara ve bazen bacağın tamamen kaybına sebep olabilecek kangrenlere dönüşebilir.” şeklinde konuştu.  

“Hastanemizde Periferik Damarların Hepsi Tedavi Ediliyor”

Periferik arter hastalıkların ilaçlarla, girişimsel olarak (anjiyo ile)  ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilebildiğini vurgulayan Doç. Dr. Kayapınar,  “Hastanemiz Kardiyoloji Kliniğinde boyun damarları,  bacak damarları, böbrek damarları ve diğer periferik damarların hepsi girişimsel yöntemler ile başarıyla tedavi edilmektedir. Özellikle risk grubundaki hastalarımız, bacaklarda güçsüzlük, uyuşukluk, renk değişikliği, tırnak sağlığında bozulma, ayaklarda açık yara oluşumu ve egzersizle ilişkili bir bacak ağrısı hissetmeleri durumda gecikmeden bir hekime başvurmalıdırlar.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MİNİKLERİN OKUL SEVİNCİ
MİNİKLERİN OKUL SEVİNCİ
DEVA PARTİSİ’NDEN ŞEFFAFLIK ÖRNEĞİ
DEVA PARTİSİ’NDEN ŞEFFAFLIK ÖRNEĞİ