ÜNİVERSİTE HASTANESİ ENDESKOPİ ÜNİTESİ ŞİFA DAĞITIYOR

ÜNİVERSİTE HASTANESİ ENDESKOPİ ÜNİTESİ ŞİFA DAĞITIYOR

Düzce Üniversitesi Hastanesi Endoskopi Ünitesi’nde tanı ve tedaviye yönelik tüm endoskopik girişimler, uzman akademik kadrosu tarafından başarıyla uygulanıyor.

04 Temmuz 2022 - 15:25

Batı Karadeniz Bölgesi’ne hizmet veren ünite,  eğitim ve araştırma merkezi olmanın gereği doğrultusunda Gastroenteroloji yan dal asistanı eğitimi de vermeye başlıyor.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Torun, Düzce Üniversitesi Hastanesi Endoskopi Ünitesi hakkında bilgi verdi.

18 Personel Hizmet Veriyor

Endoskopi Ünitesinin 2017 yılında taşındığı Dr. Talat Bahçebaşı binasında; hizmet alanının genişlediğine dikkat çeken Doç. Dr. Torun,  “Ünite dört adet Endoskopik işlem odası, ph-empedans-motilite odası, karaciğer biyopsi odası, sterilizasyon ve dezenfeksiyon odası, anesteziden uyanma-derlenme odası, doktor ve hemşire odaları olmak üzere 400 m2 kapalı alanda hizmet vermektedir. Ünitede; 3 öğretim üyesi, 2 asistan doktor, 2 intern doktor, 6 hemşire, 1 hemşire yardımcısı, 2 hasta bakıcı, 2 sekreter olmak üzere 18 personel çalışmaktadır.” dedi.

Geniş Çalışma Alanına Sahip

Endoskopi bölümünün çalışma alanı oldukça geniş olduğunu ifade eden Doç. Dr. Torun;  yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı, ince ve kalın bağırsaklar, rektum ve anüs, ayrıca safra yolları ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisini yürüttüklerini dile getirdi.

“Hastaların Yarısı Çevre İllerden”

Ünitede yıllık 8 bin üzerinde endoskopik işlemin yapıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Torun, Safra kanalları ve pankreas hastalıklarında uygulanan ERCP ve EUS işlemlerini gerçekleştirdikleri hastaların yarısının çevre illerden geldiğini dile getirdi.

Yan Dal Eğitimleri 

Ünitenin Tıpta Uzmanlık Kurulu tarafından gerçekleştirilen teftişlerden başarıyla geçtiğini ifade eden Doç. Dr. Torun, Gastroenteroloji yan dal asistanı eğitimi verme yetkisine sahip olduklarını belirterek, yıl içerisinde Gastroenteroloji yan dal asistanlarının 3 yıl sürecek olan eğitime başlayacağını da müjdeledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DİLENCİ AİLENİN ÜZERİNDEN TAM 7 BİN 400 TL ÇIKTI
DİLENCİ AİLENİN ÜZERİNDEN TAM 7 BİN 400 TL ÇIKTI
BAŞKAN ÖZLÜ MAHALLE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
BAŞKAN ÖZLÜ MAHALLE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR