TÜRKİYE’DE İLK

TÜRKİYE'DE İLK

Bağırsak kanseri tanısı olan 43 yaşındaki hastanın tümörü, ameliyata gerek kalmadan Düzce Üniversitesi Hastanesi Endoskopi Ünitesi’nde çift kolonoskopi ve operatör ile güvenli bir şekilde çıkarıldı.

13 Temmuz 2022 - 13:02

Türkiye’de ilk kez Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen işlem ile Öğretim Üyesi Hekimler, başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

Düzce Üniversitesi Hastanesi Endoskopi Ünitesi, son teknolojik gelişmeler ışığında en güncel uygulamaları hayata geçirerek, Türkiye’de ilklere imza atmaya devam ediyor. Öğretim Üyeleri rektum ile kalın bağırsağın incelenmesinde kullanılan endoskopik bir uygulama olan kolonoskopi ile bağırsak kanseri hastasını ameliyatsız tedavi etti.

Başka bir merkezde yapılan kolonoskopi işlemi sonrası kalın bağırsağında kitle saptanan 43 yaşındaki H.G.ye yapılan tetkiklerin ardından erken evre bağırsak kanseri tanısı konuldu.  Yaptığı araştırmaların ardından Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne başvurmaya karar veren hasta H.G. Endoskopi Ünitesi öğretim üyeleri tarafından yeniden değerlendirildi.

Türkiye’de İlk Kez  

Hastanede bağırsak hastalıkları ile ilgili mevcut tekniklerin iyileştirilmesi ve yeni tedavilerin geliştirilmesi ile ilgili bilimsel çalışmalar yürüten Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Serkan Torun, Gastroenteroloji Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Salih Tokmak, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Fuat Çetin yaptıkları değerlendirmede daha önce denenmemiş bir yöntem ile hastadaki kitleyi ameliyatsız şekilde alabileceklerine karar verdi.

İşlemin olası riskleri ve getirileri hakkında hasta ve hasta yakınlarını bilgilendirerek, onların onayını alan Öğretim Üyeleri, hastaya aynı anda iki kolonoskopi cihazı yerleştirerek, hastanın kalın bağırsağındaki tümörü güvenli bir şekilde çıkardı. İşlem sonrası takiplerinde sağlık durumu iyi olan hasta, bir gün sonra hastaneden taburcu edildi.  

Son yıllarda ülkemizde birçok merkezde erken evre sindirim sistemi tümörlerinin endoskopik olarak başarılı bir şekilde çıkarıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Serkan Torun,  “Biz farklı olarak ülkemizde ilk kez çift kolonoskopi ve çift operatör ile de işlemin daha güvenli bir şekilde yapılabileceğini göstermek istedik.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
21 TSO MECLİS ÜYESİ KARARINI VERDİ
21 TSO MECLİS ÜYESİ KARARINI VERDİ
BOLU’DAKİ TOPLANTI HACIDAYI’YA ALINDI
BOLU’DAKİ TOPLANTI HACIDAYI’YA ALINDI