TATİLE ÇIKMAK HAYAL OLDU!

TATİLE ÇIKMAK HAYAL OLDU!

2 yıl süren koronavirüs pandemi sürecinin ardından turizm sektöründe hareketlilik başladı.

13 Mayıs 2022 - 13:32

Özellikle Ege ve Akdeniz’deki otellerde ve tatil köylerinde rezervasyonlar yapılıyor. 5 yıldızlı otellerin konaklama fiyatları dudak uçuklatıyor.

5 yıldızlı otellerde gecelik konaklama ücreti 3 bin TL ile 5 bin TL arasında değişiyor. Geçen yıl 4 kişilik bir ailenin haftalık tatil masrafı 14-15 bin lira olurken, bu yıl 30-35 bin liraya ulaştı.

4 kişilik bir ailenin herşey dahil 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinde haftalık tatilinin maliyeti en az 30 bin liradan başlıyor. Ulaşım masrafları da eklendiğinde haftalık tatilin maliyeti 40 bin lirayı buluyor.

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı en çok dar ve sabit gelire sahip memur, işçi ve emeklilerinin yanı sıra esnaf kesimini de etkiliyor. Ay sonunu getirmekte zorlanan dar gelirliler için tatile çıkmak artık tatlı bir hayal haline geldi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Batı Karadeniz Başkanı Ercan Güner,  turizm tesislerinin işletme maliyetlerinin geçen yıla göre çok fazla arttığına dikkat çekti. Elektrik ve doğalgazdan gıda ürünlerine, personelden temizlik ürünlerine kadar birçok kalemde ciddi artışlar olduğunu, bunun da işletme maliyetlerine yansıdığını anlatan Güner, “Tüm bu maliyetler doğal olarak otellerin fiyatlarına yansıyor.

Güner, yüksek maliyetler sebebiyle yerli turistin tatile çıkmakta zorlanacağını bildiklerini, bu yüzden TURSAB olarak faizsiz kredi desteği sağladıklarını söyledi.

Güner, “TURSAB’a üye acentelerden rezervasyon yaptıranlar için 50 bin liraya kadar 12 ayda ödemeli faizsiz kredi kolaylığı sağladık” dedi.

Güner, tatile çıkmak isteyen, ancak ekonomik durumu yeterli olmayanların 50 bin liralık kredi desteğinden faydalanabileceklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞIRALIK'TAKİ STAD İNŞAATI SÜRÜYOR
ŞIRALIK'TAKİ STAD İNŞAATI SÜRÜYOR
DÜZCE CAM DÜZCESPOR: 0 SİVAS BELEDİYE: 0
DÜZCE CAM DÜZCESPOR: 0 SİVAS BELEDİYE: 0