SÖZ SIRASI AĞAOĞLU’NDA

SÖZ SIRASI AĞAOĞLU'NDA

​​​​​​​Çimento fabrikasının sahibi Ali Ağaoğlu, kamuoyunun endişeleri ve eleştirileri üzerine açıklama gönderdi.

08 Temmuz 2017 - 14:14 - Güncelleme: 09 Temmuz 2017 - 19:18

Çimento fabrikasının sahibi Ali Ağaoğlu, kamuoyunun endişeleri ve eleştirileri üzerine açıklama gönderdi. Açıklamada, başta Yığılca Belediyesi olmak üzere kurumlara ve vatandaşlara yönelik yapılan maddi yardımlardan bahsedilerek, fabrikanın bölgeye ekonomik katkı sağlayacağını, çevre kirliliğine yol açmayacağı ifade edildi.

Yığılca’da Ağaoğlu Grubu şirketi YD Madencilik tarafından kurulması planlanan çimento fabrikasıyla ilgili açıklama geldi.

Açıklamada, fabrikanın çevre kirliliğine neden olmayacağı savunularak, özetle şu bilgiler verildi:

-Projenin Düzce ve Yığılca ilçesinin talihinin değiştirilmesi yanında ülke ekonomisine katkısı yılda 100 milyon dolar civarında olacaktır.

- Fabrikada 450 kadar işçi çalışacak. Nakliye sektörü canlanacak, yöre esnafının ticari faaliyetlerine katkı sağlanacak.

-Ali Ağaoğlu, Yığılca’da virane haldeki jandarma karakol binasının onarım ve tadilat işlerini yaptırmış, Arıcılık Meslek Yüksek Okulu’nun  yerleşkesinin açılmasını sağlamıştır.

-Yığılca Belediyesi’ne ihtiyaçlarında kullanılmak üzere bağışta bulunulmuş, Sarıkaya ve Yılgın köylerine de çeşitli katkılar yapılmıştır.

-Orman Bölge Müdürlüğü’ne yangında kullanılmak üzere minibüs bağışlanmıştır.

-Yığılcaspor’a düzenli katkıda bulunulmuş, yağlı güreş müsabakalarına destek olunmuştur.

-Yığılcalı 50 gence aylık öğrenci başına 200 lira burs sağlanmış ve bu devam etmektedir.

-Yığlıca Belediyesi’nin organizasyonuyla tüm ilçeye Ramazan iftarı verilmektedir. Ayrıca geçen yıl 20 büyükbaş hayvan kesilerek, muhtaç ailelere et dağıtılmıştır.

-İlçedeki şehit ailelere, yoksullara ve yangın felaketi geçirenlere destek olunmuştur.

Çimento sanayi aslında çevre kirliliği yaratacak herhangi bir kimyasal atık salan endüstri tipi değildir. Üretim ve çalışmalar esnasındaki tüm çıktılar “evsel atık” mahiyetindedir. Bunlar, üst teknoloji ile donatılmış en modern arıtma ve tozsuzlaştırma tesis yatırımları ile çevreye zararsız hale getirilecektir.

Öyle ki, fabrika ana bacalarından çıkan tüm toz ve gaz emisyonları Çevre İl Müdürlüğü bilgisayarlarına bağlı olarak devamlı kontrol edilebilmektedir. Hava kirliliğinin oluşumuna fırsat verilmeyecektir. Tesiste kritik ekipmanlar da enerji kesilmesi durumunda bile devrede kalan ve emisyona izin vermeyen en son teknoloji ürünü olan Torbalı Filtre sistemleri kullanılacak olup, toplam 70 adet torbalı filtre tesiste bulunacaktır. Filtre yatırımı 20 milyon dolar olacaktır.

Fabrika kurulması ve faaliyete geçmesini takip eden süreçte yapılacak çevre düzenlemeleri, bölgede gerçekleştirilecek ağaçlandırma çalışmaları ve üç yüz dönümlük fabrika çevresi peyzaj düzenlemeleri gibi eylemlerimiz çevre estetiğinin gelişmesi yönünden önem arz edeceği hususlar olacağını ayrıca belirtmekte fayda vardır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKÇAKOCA TURİZMDE REKOR BEKLİYOR
AKÇAKOCA TURİZMDE REKOR BEKLİYOR
AYŞE KEŞİR BAKANLIK BEKLİYOR
AYŞE KEŞİR BAKANLIK BEKLİYOR