REKTÖR SÖZBİR HASTANE SORUNUNA ÇARE ARIYOR

REKTÖR SÖZBİR HASTANE SORUNUNA ÇARE ARIYOR

11 Ocak 2023 - 15:45

Düzce Üniversitesi Hastanesi adeta özel hastaneler gibi çalışmaya başladı. Ücretsiz muayene sırası bulmak zorlaşırken, öğretim üyeleri özel ve paralı muayenelere ağırlık veriyor. Bu sebeple şikayet eden vatandaşların sorunlarının iletildiği Düzce Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nedim Sözbir, “Bolu ve Sakarya’daki üniversite hastanelerinin masraflarını Sağlık Bakanlığı karşılıyor. Bizim hastanemizin tüm masraflarını biz karşılıyoruz’ diyerek paralı muayenelerin devam edeceği sinyalini verdi. 
Düzce Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nedim Sözbir, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde bir araya geldiği gazetecilere Düzce Üniversitesi’nin yatırımları, öğrenci durumu ve diğer konular hakkında bilgiler verdi.
Göreve başladığı günlerde yine şikayet konusu olan paralı muayenelerin yapılacak düzenlemeyle önüne geçileceğini söyleyen Rektör Sözbir, gazetecilerin, ‘muayenelerden para alındığı şikayetlerinin arttığı’ şeklindeki sorusu üzerine Düzce Üniversitesi Hastanesi’nin kendi masraflarının kendileri tarafından karşılandığını söyledi. 
Bolu ve Sakarya’da bulunan üniversite hastanelerinde ücretsiz muayene yapıldığı örneklerini de cevaplayan Sözbir, “Bolu ve Sakarya’daki hastaneler afiliyeli hastaneler. Afiliyeli ne demek? Sağlık Bakanlığı her masrafını karışlıyor demek. Bizim hastane afiliyeli değil, bizim hiçbir masrafımız karşılanmıyor. Bir para harcıyorum. Elektirik, su, mesaileri ben ödüyorum. İlaçların tamamını ben alıyorum. Devletin bana verdiğini yarısı kadar açık kalıyor. Devlet bana veriyor ama harcadıktan sonra veriyor. Devlet ne diyor? Bir gözlük yazınca şu gözlük parasız ama bu gözlüğü alırsanız para verirsiniz diyor. Bizim bazı malzemeleri devlet bize vermediği için biz daha iyisini alıyoruz. Hasta diyor ki bize iyisini tak diyor. Parasını veriyor. Bazı hastalar önce bunu istiyor sonra neden para alıyorsun diyor. Bizde arada kalıyoruz. Özel muayeneleri 3’te değil 4’te başlıyor. Sabahları sadece 1 gün özel ameliyat olacak. Ancak 4’ten önce özel muayene yasak. Gözden hasta randevu almak isteyen vatandaşlar, haftaya randevu alınca beklemek istemiyor ve özel muayeneye geliyor. Hemen halletmek istiyor” dedi. 
Düzce Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç.Dr. Cengiz Tuncer ise sorunun vatandaşlarda olduğunu ima ederek “Herkesin kendi bir beklentisi var. Hasta açısında da var, doktor tarafından da var. Para vermeden muayene olamıyoruz diyen vatandaşın beklentisi var. Bu mesai dışı öğretim üyesi muayenesidir. Biz bütün sistemi kapattık. Saat 15.00’da vezneler açılıyor. Vatandaş parasını yatırıyor, saat 16.00’da muayeneye gidiyor. Ama bazı vatandaş muayenesi 17.30’da olmasına rağmen 15.00’da geliyor. Belki arada boşluk bulur işimiz hallederim diyor. Haftada bir gün kalp-damar cerrahisi ve çocuk cerrahisi için ameliyat günü koyduk. Ama yaptığınız işlem karşılığı kadar ameliyat yapabilirsiniz dedik. Biz bir denge getirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • düzce için en iyisi
    4 ay önce
    burada tartışılması gereken konu parasız da muayene ve ameliyat olunuyor mu olunamıyor mu? parası olmayan biraz geç de olsa derdine çare bulabiliyorsa sıkıntı yok. doktorları düzcede tutmak için hastaneye de doktorlara da sahip çıkmak gerekiyor. yok doktorlar parasıza bakmıyorsa bunu da rektörlüğe bildirip bir disiplin getirilmesi halk sağlığı açısından çok önemli.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ENFLASYON YÜZDE 40'IN ALTINA GERİLEDİ
ENFLASYON YÜZDE 40'IN ALTINA GERİLEDİ
SİGARAYA ZAM
SİGARAYA ZAM