• Reklam
RAHİM AĞZI KANSERİNE DİKKAT! BU BELİRTİLER VARSA İHMAL...

RAHİM AĞZI KANSERİNE DİKKAT! BU BELİRTİLER VARSA İHMAL ETMEYİN

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Engin Yurtçu, kadınlarda en sık görülen jinekolojik kanser türleri arasında yer alan serviks (rahim ağzı) kanseri hakkında merak edilenleri cevaplandırdı.

25 Haziran 2021 - 14:32 - Güncelleme: 26 Haziran 2021 - 13:42

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Engin Yurtçu, kadınlarda en sık görülen jinekolojik kanser türleri arasında yer alan serviks (rahim ağzı) kanseri hakkında merak edilenleri cevaplandırdı.

 “Tarama Sayesinde Kansere İlerlemeden Öncül Lezyonların Tedavisi Mümkün”

Ülkemizde bilimsel verilere uygun tarama ve yönetim programlarının mevcut olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Engin Yurtçu, “Kadınlarımızın serviks kanseri, kanser öncülü lezyonlar ve HPV hakkındaki bilgi düzeyleri ve farkındalıkları artıkça tarama programlarına katılımları artmaktadır. Tarama sayesinde kansere ilerlemeden öncül lezyonların tanısı ve tedavisi mümkündür.” diye konuştu.

Rahim Ağzı Kanseri Taraması Ücretsiz Yapılabiliyor

Cinsel yönden aktif kadınların rahim ağzı kanseri için tarama testlerine 21 yaşında başlanmasının önerildiğini belirten Yurtçu, “21-29 yaş arası kadınlar için 3 yılda bir sitoloji ile tarama yapılması önerilmektedir. 30 yaşından sonra ise HPV ve smear testlerinin beraber kullanıldığı tarama stratejileri önerilmektedir. 65 yaş ve üstü kadınlarda önceden yeterli tarama yapıldıysa ve tarama sonuçları negatif ise taramaya devam etmeye gerek yoktur.” şeklinde konuştu. 

Yurtçu, Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramalarının Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM), Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM) ücretsiz olarak yapıldığını da sözlerine ekledi.

Belirtileri şöyle;

Rahim ağzı kanserinin erken dönem belirtileri arasında; vajinal akıntı (kanlı ve kötü kokulu), ilişki sonrası kanama ve düzensiz vajinal kanamanın yer aldığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Yurtçu, “sigara kullanımı, genital enfeksiyonlar ve immun yetmezlik gibi durumlar rahim ağzı kanser riskini arttırabilir.” dedi.

Rahim ağzı kanserinin ve öncül lezyonlarına teşhisin anormal tarama testi sonuçları saptanan hastalarda yapılan rahim ağzı görüntülemesi (kolposkopik) esnasında alınan biyopsiyle konulduğu bilgisini veren Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, yine jinekolojik muayene esnasında bir lezyondan şüphelenildiğinde alınan biyopsiyle de tanı konulabildiğini dile getirdi.

“Erken Evrede Saptanmışsa Genellikle Cerrahi Tedaviler Kullanılmaktadır”

Rahim ağzı kanseri öncül lezyonlarının tedavisinde ablatif veya eksiyonel yöntemler kullanıldığını sözlerine ekleyen Dr. Öğr. Üyesi Engin Yurtçu, “Tanı ve tedavi açısından daha üstün olan ‘eksizyonel yöntemler’ daha sık tercih edilmektedir. Eksizyonel tedavi yöntemleri; loop elektrocerrahi eksizyonel prosedürü (LEEP), soğuk konizasyon (rahim ağzının koni şeklinde bir bölümün kesip çıkarılmasıdır) ve lazer konizasyonu içermektedir. Rahim ağzı kanserinin tedavisinde ise eğer tümör erken evrede saptanmışsa genellikle cerrahi tedaviler kullanılmaktadır. İleri evrede tanı alan hastalarda ise radyoterapi veya kemoterapiden faydalanılmaktadır.” ifadeleri ile açıklamasını sonlandırdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCE'DE EKMEK YÜZDE 25 ZAMLANDI
DÜZCE'DE EKMEK YÜZDE 25 ZAMLANDI
VALİ ATAY ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNUNU ÇÖZMELİ
VALİ ATAY ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNUNU ÇÖZMELİ