PEYNİR ÜRÜNLERİNE ZAM GELDİ

PEYNİR ÜRÜNLERİNE ZAM GELDİ

19 Ocak 2023 - 10:34

Tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de süt fiyatları tırmanışa geçti. Her geçen gün artan süt fiyatlarına vatandaşların yanı sıra esnaflarda yetişememeye başladı.
Aziziye Mahallesi’nde süt ve süt ürünleri satışı yapan Mehmet Öztürk, süt ve ürünlerinin uçuşa geçtiğini ifade ederek “Süt, peynir fiyatları uçuyor. Kanat taksalar yetişemeyiz. Abaza peyniri, Çerkez peyniri 250 liraya kadar olan yerler var. Çiğ sütün litre fiyatı 15 lira. Müşteri bulup satamıyoruz. Dengeli değil. Peynir alıyorum 115 lira. 1 hafta sonra alıyorum 130-150 lira. Yetişemiyoruz fiyatlara. Süt fiyatları 1 ay önce 12 liraydı. Bu ay 15 lira. Ben bunun üzerine damacana, etiket koyuyorum. Şu anda vatandaşa 5 litresi 90 liradan satıyoruz. Ben 90 lira demeye utanıyorum. Aradaki farklar belli. İnanın bize kalan 3-5 lira. Nasıl döner? Hiç bilmiyorum” dedi.


5 kilogram süt 12,5 liraydı
Öztürk, işletmesini ilk açtığında 5 litre sütü 12,5 liraya sattıklarını dile getirerek “Müşteri potansiyeli sadece bizde değil, bütün işletmelerde azalıyor. Vatandaş geliyor 90 lira süt dediğin zaman ben başka yerden bakayım diyor, köyden bakayım diyor. Eskiden ben sütlaç yapacağım der 10 kilogram süt alayım diyordu. Sütlaç yapmak için 10 kilogram süt alıyordu. Neden? Ucuzdu. Ben işletmeyi ilk açtığımda sütün 5 kilogramı 12,5 liraydı. Bu 7 senelik mesele, 7 sene sonra 90 lira. Zor vallahi zor. Nasıl döneneceğiz bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EMİTT FUARI ERTELENDİ
EMİTT FUARI ERTELENDİ
DEPREM NEDENİYLE TÜM SPOR ORGANİZASYONLARI DURDURULDU
DEPREM NEDENİYLE TÜM SPOR ORGANİZASYONLARI DURDURULDU