OKUL BİNALARI İÇİN ENDİŞELİYİZ!

OKUL BİNALARI İÇİN ENDİŞELİYİZ!

25 Kasım 2022 - 11:12

Düzce’de son deprem en çok kamu binalarında hasara yol açtı. 5,9 şiddetindeki deprem sebebiyle özellikle okul binalarında çatlakların oluşması dikkat çekti.
Düzce Gölyaka merkezli deprem 1999 depreminden sonra inşa edilen bazı kamu binalarında hasar oluşmasına neden oldu.
Başta Düzce Adliye binası olmak üzere bazı kamu binaları ile birçok okul binasında duvar çatlakları, sıva dökülmeleri ve benzeri hasarlar meydana geldi. Okullarda eğitime pazartesi gününe kadar ara verdi. 

OKUL BİNALARI
İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Ender Çakar, yaptığı açıklamada, depremde hasar gören okul binalarına dikkat çekti.
Çakar, “Bir felaketin içinden geçtik. Güçlendirme yapılan birkaç okul binasını gezdim. Hiç içime sinmiyor o binalar. Öğretmenlerimizi ve yavrularımızı o binaların içinde düşündükçe içim ürperiyor” dedi.
Çakar, “Bildiğiniz gibi bazı okullarımızda güçlendirme karar alınmıştı. Yapılan güçlendirmelere inanmıyorum. Teknik olarak da izah edemezler. Ayağı kırılmış birinin ayağı alçıya alındığında bırakın koşmayı normal yürüyemez. Güçlendirme yapılan binalar da buna benziyor. Bir binayı perde betonla kurtarmaya çalışmak bana mantıklı gelmiyor. En doğrusu eski ve hasarlı binaları yıkıp, yenisini yapmaktı” şeklinde konuştu. 


DENETİM ŞART
İnşaat Mühendisleri Odas Temsilcisi Ayşe Emiroğlu, “5.9 büyüklüğündeki deprem sonrası yapı göçmesi sonucu can kaybı olmaması sevindirici. Tespit çalışmaları devam etmekte olup,  Oda olarak  hasar tesbit çalışmalarına katkı sağlamaktayız” dedi.
Ayşe Emiroğlu, “Yapılarımız 1999  yılı öncesine göre daha güvenli inşa edilmekte ancak denetimde eksiklikler hala mevcut. Oda olarak eksiklikleri zaman zaman dile getirmekte ve önerilerimizi sunmaktayız. En önemli sorunumuz da 1999 depremi sonrası ayakta kalmış mevcut yapı stoğunun ve kaçak yapılan, imar barışı ile herhangi bir teknik inceleme yapılmadan yapı tescil belgesi verilerek elektrik su abònesi verilip iskan  edilen binaların gözden geçirilmesi” ifadesini kullandı.
Emiroğlu, “Bu binaların sayısının bir önemi yok. Bir tane de olsa içinde yaşayan insanların olması olası bir depremde bu canların kaybolmasına neden olabilir. Dolasıyla bu tip binaların tesbitinin acilen yapılması, güçlendirme gereken binalar için uygun kredilendirmeler sağlanarak yapıların güvenli hale getirilmesi gerekmektedir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCESPOR ISPARTA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
DÜZCESPOR ISPARTA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
“MÜZİKLİ TERAPİ
“MÜZİKLİ TERAPİ" TEDAVİSİ ARTIK DÜZCE’DE DE YAPILIYOR