MÜZE MÜDÜRÜLÜĞÜ O BİNA İÇİN UYARI YAPMAMIŞ

MÜZE MÜDÜRÜLÜĞÜ O BİNA İÇİN UYARI YAPMAMIŞ

Konuralp'te SİT alanında inşa edilen ve kısa süre sonra kaldırılan muhtarlık binası için Müze Müdürlüğü yetkililerinin uyarıda bulunmadığı öğrenildi.

22 Şubat 2021 - 16:09

Düzce Belediyesi tarafından Konuralp merkezinde yaptırılan Terzialiler ve Çiftepınar mahalleleri muhtarlık binaları SİT yasasına aykırılık gerekçesiyle kaldırılmıştı.

Belediye'nin Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu'ndan izin almadan inşa ettiği muhtarlık binalarının kaldırılmasının ardından tartışmalar başladı.

Edinilen bilgiye göre, sözkonusu muhtarlık binalarının yapımı öncesi Müze Müdürlüğü yetkililerinin bilgi sahibi oldukları, ancak sürece sessiz kaldıkları, binaların inşa çalışmalarının tamamlanmasının ardından durumu yetkili makamlara bildirdikleri öğrenildi.

Durumdan haberdar olan Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu'nun da SİT alanına yeni yapı inşa edilemeyeceğini, dolayısıyla muhtarlık binalarının kaldırılmasını istediği belirtildi.

Belediye yetkilileri, "Konuralp Müze Müdürlüğü yetkilileri, muhtarlık binasının yapılacağını biliyorlardı. Bizi önceden uyarmaları gerekiyordu, ancak bunu yapmadılar. Belediyemiz sanki SİT kanununa aykırı faaliyet yapmış duruma düşürüldü" dediler.

Konuralp Müze Müdürlüğü yetkililerinin SİT alanına bina yapılmasına önce göz yummaları, daha sonra harekete geçerek binayı kaldırmalarıyla ilgili girişimlerinin sebebi öğrenilemedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCE TAM NORMALLEŞMEYECEK!
DÜZCE TAM NORMALLEŞMEYECEK!
KADEMELİ NORMALLEŞME ÖNCESİ KORONA TABLOSU
KADEMELİ NORMALLEŞME ÖNCESİ KORONA TABLOSU