Reklam
 • Reklam
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ MURAT YİĞİT’İN 24 KASIM MESAJI
Reklam

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ MURAT YİĞİT'İN 24 KASIM MESAJI

Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit  24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

24 Kasım 2020 - 13:25

Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit  24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Yiğit mesajında şu ifadelere yer verdi:

Bir ülkenin değişimi, gelişimi, ilerleyişi ve ebediyete kadar varlığını sürdürebilmesi için eğitim ve öğretim ne kadar önemliyse, bu kutsal görevi yerine getiren öğretmenlerimiz de o derece önemlidir.

Bu duygu ve düşüncelerle hemen her alanda dünyadaki yenilikleri takip ederek yepyeni bilgilerle evlatlarımızı yetiştiren, böylece toplumun her kesimi tarafından örnek ve önder kabul edilen kıymetli öğretmenlerimizin "24 Kasım Öğretmenler Günü"nü gönülden kutluyorum.

Öğretmenler, bir toplumun varlığını sürdürebilmesi için o kadar önemlidir ki, bu önemine binaen doksan iki yıl önce, 11 Kasım 1928 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi bir araya gelerek Mustafa Kemal Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını vermişti.

Bu önemli kararın üzerinden 14 gün geçmiş, 24 Kasım 1928 tarihinde meclisin aldığı karar resmileşerek yürürlüğe girmişti.

Bu önemli karar, 1981 yılında Bakanlar Kurulu'nda "24 Kasım Öğretmenler Günü" olarak ilan edilmiş, o günden sonra da bütün Türkiye'de "24 Kasım Öğretmenler Günü" adıyla kutlanmaya başlanmıştır.

Ülkemizin dört bir yanını bilgi ve erdem ışığıyla aydınlatan, her türlü özveri ve fedakârlıktan kaçınmayan, tükenmek bilmeyen üretme azmiyle gecesini gündüzüne katarak çalışan, şartlar ne olursa olsun kutsal bellediği görevini bir saniye bile aksatmayan; "eğitmeyi" ve "öğretmeyi" hayatın merkezine koyarak gencecik nesillerimizi geleceğin güçlü Türkiyesi'ne hazırlayan...

Bunu yaparken de birlik, beraberlik ve kardeşlik ilkelerinden ödün vermeden ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin çok daha ötelerine taşımayı hedefleyen ve bu uğurda her türlü zorluğa göğüs germeyi bilen tüm öğretmenlerimizin bir "Öğretmenler Günü"nü daha kutluyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Türk Milleti'nin gönlünde, meslekten öte saygın ve kutsal bir yeri olan öğretmenliğin, milli birlik ve beraberliğimizin teminatı, geleceğimizin de garantisi olduğundan kimsenin en ufak bir şüphesi yoktur.

Değerli Meslektaşlarım ve Saygıdeğer Eğitim Camiası,

Geleceğin büyük Türkiye'sini inşa etmekte görev alacak evlatlarımız, geçmişte olduğu gibi bugün de siz değerli öğretmenlerimizin ellerinde şekillenecek, Türkiye'miz siz kıymetli öğretmenlerimizin omuzlarında yücelecek ve sizlerin işaret ettiği büyük hedeflere doğru hiç durmadan ilerleyecektir.

Bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınında bile çocuklarımıza ışık olmaktan, onlara yol göstermekten geri durmayan vefakâr öğretmenlerimiz, gayretli çalışmalarıyla aziz milletimizin gönlünde bir kez daha taht kurmuş, çok sevdikleri öğrencilerinin evlerine sosyal medya üzerinden misafir olarak; eğitimin sadece sınıfla sınırlı olmadığını bütün Türkiye'ye göstermiştir.

Hal böyle olunca ülkemiz ve milletimizin sonsuza kadar varlığını ve bağımsızlığını sürdürebilmesinin en önemli teminatı olan öğretmenlerimizin hatırlanıp anılması sadece bir günle ya da bir haftayla sınırlı asla değildir.

Ben inanıyorum ki Türk Milleti'nin gönlünde her bir gün "Öğretmenlerimizin Günü"dür.

Değerli Meslektaşlarım,

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üstün bir vazife şuuruyla sevgiyi, insan onur ve haysiyetini temel alarak, ülkemizin ali menfaatlerini gözeterek görevlerinizi yerine getirmeye devam edeceğinize inancımız tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimize Allah'tan rahmet; yurt içinde ve yurt dışında büyük bir şevk ve azimle görev yapan tüm öğretmenlerimize aydınlık günler diliyorum.

Bir kez daha "24 Kasım Öğretmenler Günü"nü kutluyor, bu vesileyle Türk Milleti'ni saygıyla selamlıyorum.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Hakan SEMİZ
  2 ay önce
  Dünyanın birçok ülkesinde 5 Ekim\'de kutlanan Öğretmenler Günü Türkiye\'de, Cumhuriyet\'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk\'ün Millet Mektepleri\'nin Başöğretmenliğini kabul etmesinin yıl dönümü olarak 24 Kasım\'da kutlanıyor. Mustafa Kemal Atatürk, başöğretmenliği 24 Kasım 1928 yılında kabul etti.
 • Hakan SEMİZ
  2 ay önce
  Uluslararası Öğretmenler Günü olarak da bilinen Dünya Öğretmenler Günü, her yıl 5 Ekim\'de düzenlenen uluslararası bir gündür.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KORONADA SON DURUM: 134 VEFAT DAHA
KORONADA SON DURUM: 134 VEFAT DAHA
DÜZCE'DE KORONA AŞISI OLANLARIN SAYISI 6 BİN 363'E YÜKSELDİ
DÜZCE'DE KORONA AŞISI OLANLARIN SAYISI 6 BİN 363'E YÜKSELDİ