MASDAF’DA İŞÇİ EYLEMİ

MASDAF'DA İŞÇİ EYLEMİ

Beyköy OSB'de faaliyet gösteren MAS-DAF fabrikasında anayasal haklarını kullanmaları engellenen işçiler ayağa kalktı.

22 Temmuz 2022 - 13:48

Düzce OSB'de faaliyet gösteren MAS-DAF fabrikasında işçiler, sendikalı olma haklarını kabul ettirmek için fabrikada oturma eylemi başlattı.

Sendika önünde açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Sedaroğlu, "İşçiler anayasal hakkını aylardır bekliyor. Artık beklemeyeceğiz diyerek harekete geçtiler " dedi.

İş durdurma eylemi yaparak fabrikadan çıkmayan işçiler, Birleşik Metal -İş Sendikası  Genel Başkanı Adnan Sedaroğlu ve Düzce Temsilcisi Talat Çelik ile birlikte fabrika önünde eylem yapan işçiler, işverenin örgütlenmelerine izin vermemesine tepki gösterdiler. 
 11 yıl önce aynı fabrikada işçilerin sendika hakkını kullanmalarına karşı çıkıldığını ve fabrika sahibinin aracıyla işçileri ezmeye çalıştığını hatırlatan Birleşik metal İş Düzce Temsilcisi Talat Çelik,  günlerce eylem yapıldığını belirtti, vaatlerin hiç birinin tutulmadığını, işçilerin  karın tokluğuna çalıştırıldığını vurguladı.
Birleşik Metal İş Sendika Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise,  Türkiye’de örgütlenmenin işverenlerin saldırısına maruz kalmak olduğunu söylerken, işçilerin sendikalı olmak için 12 yıl beklemesinin adaletsizlik olduğunu belirtti.
Serdaroğlu, "Tescilli sendika düşmanlığı yapıyorlar. Ve bu görmezden geliniyor. Sendikalı olmak isteyen işçinin fabrikadan atılmayı göze alması gerekiyor. O tarihte de  yüzlerce işi fabrikadan atıldı. Bu fabrikada işçilerin hakkı tanınmıyor diye heryerde söyledik. İşçiler Eylül ayından beri bize verilen yetkinin sonuçlandırılmasını bekliyor. Bu insanlar anayasal hakkınmı kullanmak için beklemek zorunda  mı. Artık işçiler Beklemiyoruz dediler, harekete geçtiler." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ENFLASYON YÜZDE 40'IN ALTINA GERİLEDİ
ENFLASYON YÜZDE 40'IN ALTINA GERİLEDİ
SİGARAYA ZAM
SİGARAYA ZAM