MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

Gümüşova’da yedikleri mantardan 2 kişinin hayatını kaybetmesi “zehirli mantar” tehlikesini yeniden gündeme getirdi.

09 Kasım 2022 - 09:26 - Güncelleme: 09 Kasım 2022 - 09:30

Düzce’de Ekim ve Kasım ayında toplam 29 kişinin zehirlenmesine bu kişilerden ikisinin ise ölümüne neden olan zehirli mantar konusunda Sağlık İl Müdürü Yasin Yılmaz’dan uyarı geldi. Yılmaz, zehirli mantarın önce karaciğer yetmezliğine ardından ise nakil olmazsa ölüme neden olduğunu söyledi. 
Düzce’nin Gümüşova İlçesi’nde yaşanan olayda Yusuf Yavuz (62) eşi Emine Yavuz (58) ve gelinleri Tuğba Yavuz (32) ormandan topladıkları mantarları yedikten sonra fenalaşarak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırıldılar. Burada yapılan müdahalenin ardından karaciğer yetmezliği nedeniyle Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Yusuf Yavuz ve Emine Yavuz karaciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybederken, gelinleri Tuğba Yavuz’un ise karaciğer nakli için tedavisi devam ediyor. 
İki kişinin ölmesi 1 kişinin ise durumunun kritik seyretmesi üzerine açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, Ekim ve Kasım ayı içerisinde toplamda 29 kişinin mantar zehirlenmesi şikayeti ile hastanelere başvurduğunu ifade ederek “Son bahar ve ilkbahar aylarıyla birlikte bahar yağmurlarının yağmasıyla mantarların çıkmasının başladığı aylardayız. Vatandaşlarımız doğadaki mantarları toplayıp tüketme eğilimindeler. Bu şekilde olduğunda da mantar zehirlenmeleri vakaları artıyor. Geçen ay 23 mantar zehirlenmesi vakası olurken, bu ay ise 6 mantar zehirlenmesi vakası meydana geldi. Bu vakalardan ikisi yaşamını yitirdi. Bir hastamız ise ağır şekilde karaciğer yetmezliği geliştiği için nakil bekliyor. Daha öncede ifade ettik. Doğada bulunan mantarların hangisinin zehirli hangisinin yenebilir olduğunu ayırmak çok zor. Birçok mantarın içerisinde birinin bile zehirli olması ve tüketilmesi herkesin zehirlenmesine neden olabiliyor. O yüzden mümkün olduğun kadar kapalı mantarları tüketmemiz gerekiyor. Doğadaki ve bilmediğimiz mantarları tüketmememiz gerekiyor” dedi.
Paket mantar tüketiminde de dikkat edilmesi gereken konular olduğunu söyleyen Yılmaz “Kapalı mantarları tüketirken paketli mantarları özellikle yıkamaya, temizlemeye, pişirilmesine özen göstermemiz gerekiyor. Sadece mantarın kendisinden değil içinde bulunan farklı organizmalardan da zehirlenmeler yaşanabiliyor. Sadece bizim ilimizde değil farklı illerde de mantar nedeniyle kaybettiğimiz vatandaşlarımız oldu” ifadelerini kullandı. 
Zehirlendikten sonra tek seçenek karaciğer nakli olduğuna dikkat çeken Yılmaz “İçindeki zehrin etkisi nedeniyle karaciğer yetmezliği oluyor. Karaciğer yetmezliği gelişince vefat gerçekleşmiş oluyor. Tek seçenek karaciğer nakli oluyor" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİCK BOKSTA MADALYA
KİCK BOKSTA MADALYA
PEKİNTAŞ'TAN ÇIKARILAN İŞÇİLER EYLEM BAŞLATTI
PEKİNTAŞ'TAN ÇIKARILAN İŞÇİLER EYLEM BAŞLATTI