Reklam
  • Reklam
MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT EDİN
Reklam

MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT EDİN

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz mantar zehirlenmelerine karşı uyardı!

04 Mayıs 2021 - 17:31

İl Sağlık Müdürü Dr.Yasin Yılmaz ülke genelinde yağışların artması nedeniyle doğada yetişen mantarların üremesinde ve tüketimin artmasına bağlı zehirlenme vakalarında da artış olabileceğini işaret ederek vatandaşların doğada kendiliğinden yetişen yabani mantarlardan uzak durmaları gerektiğini söyledi.

Yılmaz, doğal ortamlarda yetişen ve yapısında zehir bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve şeklinde çiğ veya pişirilmiş olarak yenilmesi neticesinde ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmeler görülebileceğini, ülkemizde doğal ortamlarda zehirli mantarların yetiştiği ve vatandaşın da bu mantarlara çokça rağbet ettiğini belirtti.

ZEHİRLENME BELİRTİLERİ

Mantar zehirlenmeleri, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağışların bol olduğu mevsimlerde görüldüğünün altını çizen Yılmaz, “etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamaz. Bölgemizde de doğal alanlarda yetişen zehirli mantarların da bulunduğu unutulmamalıdır. Mantarda bulunan zehrin niteliğine göre 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkabiliyor ve çeşitlilik gösterebiliyor. Mantarın yenmesini takiben 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer, böbrek fonksiyon bozuklukları ve ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri görülebiliyor. “ dedi.

ÇİĞ MANTAR YEMEYİN!

Vatandaşların doğada yetişen mantarları kesinlikle tüketmemeleri,  doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarları tercih edilmesinin altını çizen Sağlık Müdürü, “kültür mantarları bünyelerinde zehirli maddeleri bulundurmadığından bir zehirlenme görülmesi söz konusu değildir. Ancak, bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla, bazı mikroorganizmalar mantarların üzerinde bulunabilir. Bu mikroorganizmayla bulaşmış mantarların çiğ olarak yenmesi sonucunda çok hafif mide ve bağırsak şikâyetlerinin gelişebileceği de unutulmamalıdır. Ayrıca mantar alırken ambalajlı olan mantarlar tercih edilmeli ve ambalajında tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bilgilerin yer aldığı etiketlerin olup olmadığına da dikkat edilmelidir.” Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAĞLIKÇILAR BAYRAMDA DA MESAİDE
SAĞLIKÇILAR BAYRAMDA DA MESAİDE
HAYATINI 5 ENGELLİ ÇOCUĞUNA ADADI
HAYATINI 5 ENGELLİ ÇOCUĞUNA ADADI