KÖYLÜLERİN ÇİMENTO FABRİKASI İSYANI

KÖYLÜLERİN ÇİMENTO FABRİKASI İSYANI

Yığılca’nın Aksu ve Hoşafoğlu köyleri sınırları içerisinde bulunan YD Madenciliğe ait çimento fabrikası köylüyü isyan ettirdi.

30 Temmuz 2022 - 15:42

  Çimento fabrikasından çıkan tozlar çevrede hayvancılık, arıcılık gibi tarımsal faaliyetleri bitirme noktasına getirdi.

Yığılca Hoşafoğlu ve Aksu köyleri sınırları içerisinde bulunan çimento fabrikası hem halk sağlığını, hem de köyde hayvancılık ve arıcılığı tehdit ediyor.

Özellikle gece saatlerinde fabrikadan salınan atıklar toz halinde Hoşafoğlu ve Aksu köylerinin üzerine iniyor. Bu sebeple hayvanların otladığı alanlar ile arı kovanlarının konulduğu bölgelerde hayvancılık ve arıcılık bitme noktasına geldi.

Bölgede oluşan yapışkan tozlar büyükbaş hayvanların otlamasına engel olurken arıların ise polen toplamalarını imkansız hale getiriyor.

 

İKNA GİRİŞİMİ

Bölgede yaşanan çevre felaketine rağmen çimento fabrikası tesislerini ve üretim alanlarını genişlemek isteyen YD Madencilik yetkilileri toplantı düzenleyerek, köylüleri ikna etmeye çalıştılar.

Ancak köylüler, şirket yetkililerinin anlatımları karşısında ikna olmayarak, Çimento Fabrikasının kapatılmasını ve faaliyetlerine son verilmesini istediler.

 Köy halkı özellikle Hoşafoğlu Köyü’nde hayvancılık ve arıcılık yapamadıklarını söyleyerek “Toz bizi mahvetti. Fasulye olmuyor, patates olmuyor. Her tarafa zarar veriyor. Artık biz hayvanlarımızı satmak zorunda kaldık. Fındık bahçeleri hep toz altında kaldı. Güneyaltı, Güney, Aksu ve Hoşafoğlu köyleri mahvoldu. Arıcılık bitti. Tozdan bahçelere giremiyoruz. Fındıkçılık bile bitiyor. Köy halkı bitti. Buraya silah fabrikası kurulacak diye çimento fabrikası kurdular. Sabaha karşı toz salıyorlar. Biz 17 bin liraya 3 hayvan verdik. Çünkü hayvanlar otlamıyorlar” dediler.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yığılcalı
    2 hafta önce
    Muzaffer yiğit neden bu konuda konuşmaz hani kendi partisi aday yapmasa deva partisinden aday olacakmış bu insanlar Muzaffer yiğitte nasıl güvenecekler bu fabrikanın yığılcaya kurulması için gece gündüz Ankaradan yığılcaya gelmeyen bu fabrikanın çevre dostu diye insanları ikna eden o gururlu kibirli Muzaffer yiğit konuşmaz Muzaffer yiğittin fabrika yetkililerine siz bize böyle söz vermiştiniz demez tabiiki öyle söz verilmişse Muzaffer yiğitin konuşmamasının sepebi fabrikanın kurulmasında göstermiş olduğu yoğun çabasının karşılığını fabrika yetkililerinde bir şeyler almasını yani çıkar ilişkisinden dolayımı bu insanların yanında durmuyor Muzaffer yiğit menfaati ve çıkarı olmadığı hiç bir işe girmez ve yapmaz Muzaffer yiğittin bi özeliğide zamanına şartlara göre arkadaşlık kurar işi bittimi o arkadaşlarını bırakır gider yani zamanına ve şartlara göre arkadaşlık yapar işi bittimi çöpe atar gider vefasız biridir bu özeliğini yığılca bilir Muzaffer yiğit bu mağdur ettiğiniz insanlarla ol
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOFRAM KEBAP'TAN DÜZCESPOR'A DESTEK
SOFRAM KEBAP'TAN DÜZCESPOR'A DESTEK
AK PARTİ’DEN TAM SAHA PRES 
AK PARTİ’DEN TAM SAHA PRES