KORKUTAN RAPOR

KORKUTAN RAPOR

Beklenen büyük depremde ¬Düzce ve ilçelerinde meydana gelebilecek hasar tahmini ürküttü.

18 Ağustos 2022 - 11:13

 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümünde yaşanan acılar hafızalarda tazelenirken, beklenen büyük depremde ¬Düzce ve ilçelerinde meydana gelebilecek hasar tahmini ürküttü.
Düzce, deprem kuşağında yer alıyor. 
AFAD tarafından hazırlanan deprem raporunda, Düzce ilini etkileyebilecek 7,4 büyüklüğünde depremle ilgili muhtemel senaryo oluşturuldu.
Büyük bir depremde muhtemel en kötü senaryoya göre, 51 bin 897 yapı stoğu bulunan Düzce merkezinde 7 bin 59 yapının ağır hasar göreceği, 687 yapının ise  yıkılacağı öngörüldü. 
Diğer ilçelere bakıldığı zaman sonraki en büyük hasarın Kaynaşlı ilçesinde olacağı, toplam 8 bin 870 yapının 1609 adedinin ağır hasar göreceği, 205 binanın ise yıkılacağı tahmin edildi. 

İLÇELERDE DURUM

AFAD’ın deprem senaryosuna göre, olası büyük bir depremde en az hasar Akçakoca ve Yığılca’da meydana gelecek. Bu iki ilçede bina yıkılması öngörülmüyor. 
AFAD deprem raporunda ilçe ve beldelerle ilgili şu değerlendirme yapıldı:
-Akçakoca İlçesi Düzce fayından 40 km uzaklıkta olup sağlam kaya zemine sahiptir. Akçakoca hem sağlam zemin hem faya uzaklık bakımından, Düzce’nin göreceli olarak deprem riski düşük bölgelerinden biridir.
-Cumayeri: Düzce fayına 12 km uzaklıkta olup yapılan zemin etüd raporlarında zeminin zayıf olduğu bilgisi edinilmiştir.
-Çilimli: Düzce Fayına uzaklığı 15 km’dir. İlçeden Çilimli Fayı geçmektedir. Çilimli Fayı’nın geçmişte kayda geçen bir deprem ürettiği bilinmemektedir.
-Gölyaka: İlçe Merkezinin 1 km kadar güneyinden Düzce Deprem Fayı geçmektedir ve fayın hemen güneyinde Elmacık Dağları yer almaktadır. Burası İlde zeminin en sorunlu ve deprem riskinin de en yüksek olduğu alanlarından biridir. 
-Gümüşova: Volkanik tüf ve breşlerden oluşan bir kaya zemin üzerinde kurulmuştur. Deprem riski yüksek değildir.
-Kaynaşlı: Asarsuyu Çayı’nın genişlemiş ve alüvyon dolgulu vadisinin güney
kenarında kurulmuştur. İlçe merkezi kısmen alüvyal düzlük, kısmen vadi şeklindedir İlçe deprem kuşağında bulunmaktadır.
-Yığılca:  Düzce Fayına 22 km uzaklıktadır. Hem uzaklık, hem zemin sağlamlığından dolayı deprem riski göreceli olarak fazla büyük değildir.
- Beyköy: Beldenin hemen güney kenarında Düzce Fayı ile sınırlanmış Elmalık Dağı etekleri bulunur. Beldede ağır deprem riski bulunmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCESPOR ISPARTA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
DÜZCESPOR ISPARTA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
“MÜZİKLİ TERAPİ
“MÜZİKLİ TERAPİ" TEDAVİSİ ARTIK DÜZCE’DE DE YAPILIYOR