KATİL ARI KESTANEYİ VURDU

  KATİL ARI KESTANEYİ VURDU

Halk arasında 'Katil arı' olarak bilinen gal arısı kestane ağaçlarını ve bal üretimini olumsuz etkiledi.

06 Ekim 2022 - 09:11

Düzce bölgesinde son zamanlarda görülen gal arılarının en etkili doğal düşman olduğu biliniyor.  Zararlı gal arısının tek konakladığı yer kestane ağaçları olurken, katil arının verdiği zarar yüzünden kestane rekoltesi ile kestane balı üretimi ciddi oranlarda azaldı.
Kestane üretimi konusunda ülke genelinde önemli yere sahip Düzce’de son dönemde kestane üretimi ile kestane balı üretiminde yaşanan düşüşün ardından kestane ağaçlarına zarar veren ve halk arasında katil arı olarak bilinen Gal Arısı tekrar gündeme geldi. 
Son 4 yılda ülke genelinde yayılımı artan kestane gal arısıyla mücadele konusunda Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz’den uyarı geldi. Öztemiz, “Son dönemde İstanbul iline kadar ulaşan gal arısıyla mücadele konusunda biyolojik mücadelenin arttırılması ve takip edilmesi gerekiyor” dedi. 
Halk arasında katil arı olarak bilinen Kestane Gal Arısı zararlısı bu yıl etkisini daha da göstermeye başladı. Düzce’de 4 yıl önce görülmeye başlanan gal arısının etkisi nedeniyle Düzce için önemli ürünler arasında yer alan kestane ve kestane balı üretiminde yüzde 50’lere varan düşüş yaşandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'DE İSTİFALAR BAŞLIYOR
CHP'DE İSTİFALAR BAŞLIYOR
BATMAN PETROLSPOR: 3 DÜZCESPOR: 2
BATMAN PETROLSPOR: 3 DÜZCESPOR: 2