Reklam
KAMU EMEKÇİLERİNDEN ZAM TEPKİSİ

KAMU EMEKÇİLERİNDEN ZAM TEPKİSİ

Kamu Emekçileri Sendikası, Türkiye'de bir çok il ile birlikte Düzce'de de Akçakoca ilçesinde TÜİK’in gerçeği yansıtmayan rakamlarıyla oluşturulan maaş zammına ve yükselen enflasyona karşı maaş bordrolarını yakma eylemi düzenledi.

15 Ocak 2022 - 13:12

Düzce'de KESK'e bağlı sendika üyeleri zamlara ve dayatılan düşük zam artışına tepki göstererek maaş bordrolarını yaktı. Akçakoca'da bir araya gelen KESK üyeleri , kamu emekçilerinin bin bir türlü zorluk içinde borçla harçla ayakta kalmaya çalışırken yeni yıla da fahiş zamlarla girdiğini söyleyerek maaş bordrolarını yaktılar. 

Eğitim -Sen Düzce Şube Başkanı Fevzi İpek de bordro yakma eylemleri ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında, yılın daha ilk dakikalarında elektriğe, doğalgaza, akaryakıt ürünlerine yapılan fahiş zamların şokunun atlatılamadığını, her alış verişte ceplerden çıkan para artarken poşetlerin küçüldükçe küçüldüğünü söyledi.

İpek, " TÜİK rakamları bile son 19 yılın en yüksek enflasyonunu gösteriyor. Ancak güneş balçıkla sıvanmıyor! Bırakalım ilk onu artık dünyanın en büyük 20 ekonomisi içinde de değiliz. Üstelik dünyada enflasyonun en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında ilk ona sekizinci sıradan girmiş bulunuyoruz. Çarşıya, pazara, mutfağa yansıyan zamlar yaşadığımız hayat pahalılığının TÜİK enflasyonun iki katı…Yaşanan gerçek hayat pahalılığı yüzde 80’lere dayandı. Hem açlık hem de yoksulluk sınırı % 55 arttı. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 4 bin TL’yi, yoksulluk sınırı 13 bin TL’yi, bekar bir çalışanın yaşam maliyeti 5 bin TL’yi aştı.Asgari ücrette  %50,4 artış yapıldı.Halkın cebinden alınıp piyasaya sürülen 10 Milyar dolar sayesinde döviz kuru 3-4 puan düşürüldü. Buna rağmen yılın başında 7,40 TL olan dolar kuru yüzde yüze yakın artışla 13 TL üzerine yapıştı. " dedi.

Gittikçe ağırlaşan koşullarda altı ay sonrasını değil yarın nasıl bir ülkeye uyanılacağının bilinediğini belirten İpek, " Uykularımız kaçıyor.Bu karanlık tabloda geçinemiyoruz!, nefes alamıyoruz.Yıllardır gerçek enflasyonu iliklerimize kadar yaşadık. Yaşamaya devam ediyoruz.  Ama maaşlarımız hep bir yerlerden sipariş edilip TÜİK tarafından masa başında belirlenen rakamlara göre artırıldı.  Üstelik Ali Cengiz oyunları ile belirlenen bu rakamlara göre belirlenen enflasyon farkını almak için bile altı ay beklemek zorunda bırakıldık.  Sonuçta tüm bunların faturası daha fazla yoksullaşma, daha fazla güvencesizleşme olarak hepimize kesildi. Geldiğimiz noktada maaşlarınızdaki erime artık buharlaşmaya dönüştü, Yoksulluğumuz arttı. Buna rağmen hala önümüze TÜİK’in sahte enflasyon rakamlarını koyuyorlar. Enflasyon farkını öne çektikleri rakamı %2,5, %3 refah payı gibi yutturmaya çalışıyorlar."şeklinde konuştu.

İpek, bu karanlık tablodan tek çıkış yolunun  yetkinin asıl sahipleri olarak hangi sendikanın üyesi olursa olsun bir araya gelmesinden, ortak mücadeleyi yükseltmesinden geçtiğini vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 YILDA BENZİN VE MOTORİN YÜZDE 100'DEN FAZLA ARTTI
1 YILDA BENZİN VE MOTORİN YÜZDE 100'DEN FAZLA ARTTI
BİR ZAM DA BENZİNE
BİR ZAM DA BENZİNE