İSHAL VAKALARI ARTTI

İSHAL VAKALARI ARTTI

Son günlerde ishal vakalarındaki artış yaşanmaya başladı.

26 Temmuz 2022 - 14:32

Vatandaşlar çeşitli sebeplerin yol açtığı ishal vakaları nedeniyle hastanelere ve sağlık merkezlerine başvururken, doktorların yazdığı ilaçların bazı eczanelerde tükendiği dahi öğrenildi.
Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, artan ishal vakalarını değerlendirdi ve ishalin nedenlerine karşı yapılması gerekenleri sıraladı. 
Yılmaz, "Yaz aylarıyla birlikte sıcakların artmasıyla besinlerin daha çok bozulma durumu oluyor. O yüzden besinleri daha dikkatli yıkamamız gerekiyor. Yemekleri de bekletmeden tüketmemiz gerekiyor. İshal vakalarını önlemenin birinci şartı bu. İkincisi de sıcak çarpmalarından kaynaklanan ishal vakaları olabiliyor. Yüksek sıcaklığın etkili olduğu dönemlerde dışarıda durmamak gerekiyor. Mümkün olduğu kadar gölgede kalmak gerekiyor. Ya da özellikle öğlen saatlarinde güneşte durmamalı.  Sıcak çarpmasından dolayı ishal vakaları da artabiliyor. İllaki dışarı çıkmak gerekiyorsa başımızı koruyucu tedbirler almalıyız." dedi.
İshal vakaları ile ilgili erken uyarı sisteminin devrede olduğunu söyleyen Yılmaz, " İshal vakalarında mevsimsel normallerin üzerinde seyreden bir durum söz konusu değil. Vatandaşlarımızın temizliğe, sıcaklığa ve yemek tüketimine dikkat etmesini tavsiye ediyoruz." şeklinde konuştu.
Hava sıcaklıklarının yarından itibaren daha da armasıyla ilgili olarak ise Yılmaz, özellikle kronik rahatsızlığı olan, belli bir yaş üstündeki  ve engelli olan vatandaşların dışarıya çıkmaması uyarısında bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖMER TAŞLI VEFAT ETTİ
ÖMER TAŞLI VEFAT ETTİ
DÜZCESPOR'DA MORAL YEMEĞİ
DÜZCESPOR'DA MORAL YEMEĞİ