İMAR OYUNUYLA DÜZCE TARİHİNİN EN BÜYÜK RANT YOLSUZLUĞU

İMAR OYUNUYLA DÜZCE TARİHİNİN EN BÜYÜK RANT YOLSUZLUĞU

09 Eylül 2023 - 11:45

Düzce Bahçeşehir (Kalıcı Konutlar) bölgesinde yaklaşık 27 dönümlük spor alanının ticari konut alanına dönüştürülmesiyle Düzce tarihinin en büyük rantı elde edildi.

Bahçeşehir'deki 27 dönümlük arsa, spor, eğitim ve park tahsisli olarak planlanmıştı. Ancak, bu arsa üzerinde 2017 yılına kadar herhangi bir çalışma yapılmadı. Arsa, Düzceli bir iş insanından İstanbul'daki bir şirkete satıldı. İstanbullu şirket, bu arsayı Erdal Şahin ve ortaklarına düşük bedelle sattı.

Bu satışın ardından 2017'de Düzce Belediye Meclisi'nde imar düzenlemesi gerçekleştirildi. Spor tahsisli arsa ticari konut alanına dönüştürüldü ve sahiplerine evrak üzerinde bir anda milyonlarca liralık rant sağlandı.

Yaklaşık 4 milyon lira bedelle satın alınan arsanın değeri imar oyunuyla 200 milyon liraya yükseldi.

Kamuya ait olan ve üzerine spor tesisleri yapılması için ayrılmış bulunan sözkonusu arsa üzerinde saray yavrusu 30'dan fazla villa yapılacağı, bir villanın asgari 15 milyon liradan satışa sunulacağı öğrenildi.

ŞIRALIK ÖRNEĞİ

Düzce Belediye Meclisi geçtiğimiz yıl Şıralık'ta spor tahsisli bir alanı ticari konut alanına dönüştürmüş, kamuoyundan gelen tepkiler sonrası bu skandal kararından geri adım atmıştı. Bu olay üzerine belediyedeki bazı üst düzey isimler görevinden alınmıştı.

Şıralık'ta spor tahsisili arsanın ticari konut alanına dönüştürülmesine izin vermeyen Belediye Meclisi etik yönden doğru bir adım atmıştı.

Belediye Meclisi'nin Bahçeşehir Bölgesi'ndeki söz konusu arsa üzerinden yaklaşık 200 milyon liralık rant  sağlanmasına göz yumması kafalarda soru işaretlerine neden oluyor.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün, eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş'in döneminde gerçekleşen ve sonrasında imar oyunlarıyla sürdürülen Düzce tarihinin en büyük imar rantı konusuna nasıl baktığı merak ediliyor.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • düzceli
    2 hafta önce
    Aynı şekilde Prestij konutları arasında yeşil alan olarak belirlenmiş yerdeki fındık ağaçları kesildi. İmar izni alındı. yakında oraya da binalar dikilir. Yeşil ova giderek binalara terkediliyor. Kışın hava kirliliğinin had safhada olduğu şehirde yeşil alanlar bu şekilde yok edilirse ilde nefes alınamaz hale gelinecek....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK PARTİ'DE 4 İLÇE BAŞKANLIĞINA ATAMA YAPILDI
AK PARTİ'DE 4 İLÇE BAŞKANLIĞINA ATAMA YAPILDI
DÜZCESPOR ISPARTA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
DÜZCESPOR ISPARTA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ