FERRERO PİYASAYI KARIŞTIRIYOR

FERRERO PİYASAYI KARIŞTIRIYOR

Ferrero, düşük fındık alımı yapmak için piyasada tüccar ile üreticiyi birbirine kırdırıyor.

08 Eylül 2022 - 09:31

Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 80’ini satın alan İtalyan Ferrero firmasının 48 lira olarak açıkladığı fiyat piyasayı tatmin etmezken, tüccar ile üreticinin karşı karşıya gelmesine yol açtı.
Fındıkta bir kez daha fiyat krizi yaşanıyor. "Fiyatlarla istediği gibi oynuyor" suçlamasının yöneltildiği Ferrero şimdi de üretici ile tüccarı karşı karşıya getirdi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fındık fiyatını 54 lira olarak açıklamasının ardından TMO 52 liradan fındık alımına başlamıştı. Serbest piyasada tüccarlar 43 liradan alım yaparken, fındık piyasanın en büyük alıcısı olan Ferrero’nun 48 liradan alım yapacağını açıklaması serbest piyasada fiyatın yükseleceği beklentisini de beraberinde getirdi.


BİRBİRİNE KIRDIRIYOR!
Ferrero, fındık alım fiyatını 48 lira olarak açıklamasına rağmen tüccarlara kota uyguluyor. 
Kota yüzünden tüccarlar üreticiden aldıkları fındığın tümünü satamıyor. Elinde mal kalan tüccar üreticiye ödeme yapamıyor, yeni fındık alamıyor. Böylece tüccar ile üreticiler arasında anlaşmazlıklar yaşanıyor.
Ferrero'nun henüz fındık alımına başlamaması nedeniyle, özellikle borcu olanlar ile gurbetçilerin elindeki fındığı bekletmeden tüccara satması, üretici ile tüccarı karşı karşıya getiriyor. 
Üreticiden 43 liraya fındık alan tüccarların, firmaya 48 liradan verecek olması üreticileri rahatsız ederken, düşük fiyata alınıp yüksek fiyata satılacak iddiaları da ortaya atılıyor ancak,  Ferrero'nun alıma başlamaması nedeniyle tüccarlar üreticiden aldığı fındığı elinden çıkartamıyor. 
"Üretici ile tüccarı birbirine kırdırıyor" denilen Ferrero firmasının tekelci uygulamalarına karşı, hem üreticilerin  hem de üreticiden fındık alıp bu firmaya satamayan tüccarların bu baskıdan kurtarılması bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CUMAYERİ'NDE HASARLI CAMİ YIKILDI
CUMAYERİ'NDE HASARLI CAMİ YIKILDI
DEPREM SONRASI DÜZCE ESNAFINA BÜYÜK DESTEK
DEPREM SONRASI DÜZCE ESNAFINA BÜYÜK DESTEK