ESKİ SANAYİ ÇARŞISI KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ RİSKE GİRDİ

ESKİ SANAYİ ÇARŞISI KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ RİSKE GİRDİ

Düzce’nin 50 yıllık sorunu olarak tanımlanan eski sanayi çarşısının kent merkezi dışına taşınmasıyla ilgili planlanan kentsel dönüşüm projesi riske girdi.

12 Mayıs 2022 - 14:23

Belediyenin büyük önem verdiği eski sanayi çarşısının taşınmasıyla ilgili çalışmalarda uzun zamandır yeni bir gelişme yok. Uzlaşma Ofisi’nde hedeflenen oranda imzaların toplanmadığı öğrenildi.

Öte yandan, yüksek enflasyon sebebiyle demir, çimento başta olmak üzere inşaat maliyetlerinde geçen yıla oranla yüzde 200’e varan artış meydana geldi. TOKİ tarafından geçen yıl ihalesi yapılan 265 yeni dükkan işi iptal edildi. Eski sanayi çarşısı esnaflarının taşınacağı yeni işyerlerinin yapımıyla ilgili henüz somut bir gelişme olmadı.

Taşınma planına göre, 265 işyerinin yapımı önümüzdeki ay tamamlanacaktı ve taşınma sürecine start verilecekti. Ancak,  ihalenin iptal edilmesi, yeni bir ihalenin de açılmamış olması süreci sekteye uğrattı.

Belediye kaynaklarından alınan bilgiye göre, esnafın taşınacağı dükkanlarla ilgili ihalenin ne zaman yapılacağı henüz netleşmedi. İnşaat maliyetlerinin artması, hem yeni işyerlerinin yapılmasını, hem de boşaltılacak alana yapılması planlanan projenin yeniden ele alınmasına yol açacak.

Eski sanayi çarşısında kiracılar dahil 482 hak sahibi bulunuyor. Mülk sahiplerinin sayısı ise 262. 

Hak ve mülk sahipleriyle uzlaşmaların ne zaman tamamlanacağı,  taşınacak esnaflarla ilgili yeni işyerleri ihalesinin ne zaman yapılacağı, dükkan inşaatlarının ne zaman tamamlanacağı, sanayi çarşısının ne zaman boşaltılacağı, boşaltılacak alanda AVM ve konut inşaatlarının ne zaman başlayacağı ve biteceğine ilişkin belirsizlik devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İKTİDARA GELDİĞİMİZDE 5'Lİ ÇETEYİ SAF DIŞI BIRAKACAĞIZ
İKTİDARA GELDİĞİMİZDE 5'Lİ ÇETEYİ SAF DIŞI BIRAKACAĞIZ
İTFAİYECİLER BU KEZ YANGIN DEĞİL,  KAZA KURTARMA EĞİTİMİ YAPTI
İTFAİYECİLER BU KEZ YANGIN DEĞİL, KAZA KURTARMA EĞİTİMİ...