ESKİ AKÇAKOCA CEZAEVİ KÜTÜPHANE OLACAK

ESKİ AKÇAKOCA CEZAEVİ KÜTÜPHANE OLACAK

14 Eylül 2023 - 13:33

Adalet Bakanlığı’na bağlı ve atıl vaziyette bulunan Tarihi Cezaevi’nin Düzce Belediyesi’ne tahsisi için gerekli resmi prosedürleri başlatan Başkan Özlü, tahsisin onaylanması ile birlikte ilk iş olarak mekan çevresinin temizliğinin yapılması talimatını verdi. Düzce Valisi Selçuk Aslan ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışma ile dış mekanın temizlendiği Tarihi Cezaevini gezdi. Mekan için hazırlanan projenin konuşulduğu ziyarette Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, AK Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Nurhan Kartal ve kurum temsilcileri de yer aldı.

“TAHSİSİNİ ALDIK, YAPIMINA BAŞLAYACAĞIZ”

Akçakoca Tarihi Cezaevi ziyaretinde açıklamada bulunan Başkan Özlü, süreç hakkında bilgiler vererek en kısa zamanda yapım aşamasına geçeceklerini kaydederek şunları söyledi: “Burası Akçakoca Eski Cezaevi, burası Adalet Bakanlığı’na ait bir yerdi. Bu yerin tahsisini Düzce Belediyesi’ne aldık. Şu anda burası Düzce Belediyesi’ne tahsis edilmiş durumda. Biz Düzce Belediyesi olarak burada bir kütüphane inşa edeceğiz. Eski cezaevini kütüphaneye çevireceğiz. Biliyorsunuz; Akçakoca’da Düzce Üniversitesi’nin Siyasal Bilgiler Fakültesi var. Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri ve diğer öğrencilerimiz burada kitap okuyacaklar, ders çalışacaklar. Akçakoca’ya hayırlı, uğurlu olsun.”

“TARİHİ BİR GÜN, TARİHİ BİR YERDEYİZ”

Ziyarette yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Düzce Milletvekili Ercan Öztürk de hayırlı olsun dileklerini ileterek şöyle konuştur: “Tarihi bir günde tarihi bir yerdeyiz. Daha önce ceza infazı için kullanılan bu mekan artık ilim, bilim yuvası olarak kullanılacak. Bu gelişmeye vesile olan sayın bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. Burası çok güzel bir yaşam alanına dönüşecek. Akçakoca halkına hayırlı, uğurlu olsun. Emeği geçen başta bakanımız, belediye başkanımız Faruk Özlü olmak üzere tüm ekibine teşekkür ediyoruz.”

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Proje hakkında açıklama yapan AK Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu da emeği geçenlere teşekkür ederek “Düzce’mizin denize açılan kapısı Akçakoca ilçemizdeyiz. Gerçekten doğası ve yaşamıyla ilimizin en nadide yerlerinden biri burasıdır. Şimdi de tarihi cezaevi binası önündeyiz. Buranın tahsisini Düzce Belediyemiz aldı. Düzce Belediyemiz, burayı yeniden elden geçirerek, tarihi dokusunu bozmadan Akçakoca’mıza kazandıracak. Burada ne olacak? Kütüphaneye dönüşecek, açık alanların mevcut hali bozulmadan özellikle gençlerimizin vakit geçirebileceği bir mekan kazandırılacak. Ben şimdiden emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Vali Aslan ve Başkan Özlü, tarihi cezaevi ve çevresini gezerek proje detayları hakkında istişarede bulundu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hakan Semiz
    2 hafta önce
    demekki şimdilerde kütüphane imalatında faturalı işler mevcut, bakalım ne zaman bitecek bu luzumsuz harcamalar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK PARTİ'DE 4 İLÇE BAŞKANLIĞINA ATAMA YAPILDI
AK PARTİ'DE 4 İLÇE BAŞKANLIĞINA ATAMA YAPILDI
DÜZCESPOR ISPARTA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
DÜZCESPOR ISPARTA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ