ENERJİ BAKANI DÜZCE’DE

ENERJİ BAKANI DÜZCE'DE

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti Düzce İl Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

30 Eylül 2022 - 13:21

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti Düzce İl Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin doğalgazın yüzde 98’ini ithal ettiğini, aynı petrolün de benzer oranda ithal edildiğini belirterek, “Maliyetleri vatandaşımıza yansıtmamak için yüzde 80’ini sübvanse ediyoruz. Elektrikte de benzer durum var. Orta ve dar gelirli vatandaşlarımıza ve esnafıma yüzde 50 sübvanse ile elektrik veriliyor. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmemek için çabalıyoruz. Bu sıkıntılı dönemi daha rahat atlatmak için, emeklilere, asgari ücretli ve diğer çalışanlarımızın gelirlerinde enflasyonun üzerinde artış yaptık” 

AKÇAKOCA’DA YENİ REZERV
Bakan Fatih Dönmez, Akçakoca’daki ilk doğalgaz üretim sahasında rezervin bitmek üzere olduğunu ve üretim azaldığına işaret ederek, “Orada çalışmalarımızı detaylandırıyor ve derinleştiriyoruz  Bir iki ay içinde netice alırsak kamuoyu ile paylaşacağız. Akçakoca’da yeni rezervlerden ümitliyiz. Sakarya gaz sahasında elde edilen yeni bulgulara göre Akçakoca sahasını yeniden değerlendiriyoruz. Akçakoca’da daha önce keşif edilen saha rezervi küçüktü. Şimdi yeni bilgi ve bulguları, bu sahadaki sismik çalışmalarla örtüştürerek yeniden analizler yapıyoruz. Bu çalışmalar sonucu yeni keşif  bulursak kamuoyu ile paylaşacağız” ifadelerini  kullandı.  

DÜZCE YATIRIMLARI
Fatih Dönmez, Düzce’deki enerji ve madencilik yatırımlarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı:
“Düzce’de kamu ve özel sektör tarafından yatırımlara gelince, 2002’de sadece 1,2 milyon lira yatırım almıştı. 2021’de bu rakam tam 197,9 milyon liraya ulaşmış. 19 yılda 1,56 milyar liralık yatırımı Düzce’ye yaptık. Enerji ve madencilikte önümüzdeki süreçte toplam 413, 9 milyon liralık yatırım yapacağız.”

MEGA PROJELER
Bakan Dönmez, Cumhuriyetin 100. yılında mega projeler hazırlandığına dikkat çekerek şöyle devam etti: 
“Sakarya gaz sahasında üreteceğimiz gazı en kısa sürede milletimizle buluşturacağız. 2023’ün ilk çeyreğinde o gazı vatandaşlarımızla buluşturmayı planlıyoruz. Sahada hummalı bir çalışma var. Karadeniz gaz sahasında üretimi kontrol edecek olan kablo gemisi Türkiye’ye geldi. O gemiyi Filyos’a göndereceğiz. Adım adım ilerliyoruz. 6 bin iş kalemini eşgüdümlü yürütüyoruz. Dünyanın en büyük ve zor doğalgaz projelerinden birisi. Tüm gayretimiz milletimizin hasretle beklediği doğalgazı buluşturmak.”

Bakan Dönmez, “Bu yıl birçok ilçemize, beldemiz doğal gaz getireceğiz. 70 ilçemiz daha doğalgaza kavuşacak.  Türkiye genelinde 643 ilçede doğal gaz vardı. Bu sayıya 70 ilçemiz ilave edilecek” dedi.
Bakan Dönmez, Silivri ve Tuzgölü depolarının tam kapasite ile doldurulduğunu, önümüzdeki kış aylarında Türkiye’de doğalgaz sıkıntısı yaşanmayacağını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ENFLASYON YÜZDE 40'IN ALTINA GERİLEDİ
ENFLASYON YÜZDE 40'IN ALTINA GERİLEDİ
SİGARAYA ZAM
SİGARAYA ZAM