ECZANELERDE İLAÇ SIKINTISI

ECZANELERDE İLAÇ SIKINTISI

Eczanelerde bazı hayati önem arz eden ilaçlar bulunamıyor.

11 Ekim 2022 - 10:35

Türkiye genelinde son dönemde yaşanan ilaç krizi, kamu eczacıları ve eczacıların aldığı düşük kar marjları nedeniyle ülke genelindeki eczacılar 16 Ekim tarihinde Ankara’da yapılacak Büyük Eczacı Mitingine katılarak tepkilerini dile getirecekler.  
Eczacılar Odası Düzce İl Temsilcisi Yalçın Bakır ‘Ne eczanelerde, ne depolarda hayati önem taşıyan ilaç yok. Vatandaşla karşı karşıya gelmeye başladık” dedi. 
Türkiye genelinde eczacılar 16 Ekim 2022 Pazar günü Ankara’da yapılacak olan Büyük Eczacı Mitinginde buluşacaklar. Eczacılar hem piyasada bulunmayan ilaçlara karşı tepki göstermek, hem kamu eczacılarının sorunlarını dile getirmek hem de eczacıların kar marjının artmasını sağlamak için seslerini çıkaracaklar. Miting öncesi eczacılar, eczanelerinde siyah maske, siyah tanıtım kartı ve ilaçları da siyah poşetler içinde vermeye başladılar. 
Sakarya Eczacılar Odası Düzce İl Temsilcisi Yalçın Bakır, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, piyasada hayati önem taşıyan ilaçların bulunmadığını dile getirerek “Piyasada maalesef yüzlerce ilaç bulunmuyor. Bunlardan özellikle Alzheimer (Alzaymır), tüp bebek, diyabet, kalp damar sağlığı ile ilgili ilaçlar hatta kemoterapi ilaçları bulunmuyor. Bizim eylem yapmamızdaki öncelikli konulardan birisi bu. Piyasada bulunamayan ilaçlar hastalarımız adına büyük sıkıntı oluşturuyor. Biz eczacılar olarak bu ilaçları bulmak amacıyla her gün ecza depolarını arıyoruz ama aldığımız cevap ‘Firmalardan ilaç gelmiyor.’ Bu sorunun Sağlık Bakanlığı tarafından en kısa sürede çözülmesini bekliyoruz” dedi.

VATANDAŞLA KARŞI KARŞIYA GELİYORUZ
Bakır, ilaç yokluğu nedeniyle vatandaşlarla karşı karşıya geldiklerini belirterek “İlaç bulunmaması bizi vatandaşla karşı karşıya getiriyor. Maalesef bazı haberlerde sanki ilaç varda bizler depomuzda saklıyormuşuz, zam gelecek ve zamlı fiyattan satacakmışız gibi bir algı oluşturuluyor. Kesinlikle ve kesinlikle bu yanlış. Mesela bizim bir whatsapp gurubumuz var. Bu gurubun amacı normalde duyurularımızı arkadaşlarımıza en hızlı şekilde ulaştırmak. Ama grupta eczacı arkadaşlarımız her gün onlarca kez birbirine piyasada olmayan ilaçları soruyor. Bu gurubun duyuru diye bir amacı kalmadı. Vatandaşımızın, hastamızın işini görelim diye kimde, hangi eczanede o ilaç varsa oraya yönlendirmeye çalışıyoruz. Keşke ilaç olsa da versek. İlaçlar piyasada yok, ecza depolarında yok. Var olan bir ilacı yok deme gibi etik anlayışımız yok” ifadelerini kullandı.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DİKKAT! BOLU TÜNELİ ANKARA YÖNLÜ 1,5 AY KAPALI
DİKKAT! BOLU TÜNELİ ANKARA YÖNLÜ 1,5 AY KAPALI
BELEDİYEDEN GENÇLERE
BELEDİYEDEN GENÇLERE "YAZA VEDA" PARTİSİ