ECZACILAR DÜZENLEME BEKLİYOR

ECZACILAR DÜZENLEME BEKLİYOR

Eczacılar, yıllardır düzenlenmeyen ilaç fiyat kararnamesinin elden geçirilmesini bekliyor.

06 Ağustos 2022 - 16:10

İlaçta kar marjının düşük olmasının maliyetlerini karşılamadığını söyleyen Eczacı Yalçın Bakır, ilaç fiyatlarının artmasının eczacıların lehine bir durum olmadığını dile getirdi.

Eczacıların kârlılık oranlarını belirleyen ilaç fiyat kararnamesinde temmuzda yapılan güncelleme, bu oranı iyileştirmeye yetmedi. Güncellemeyi yeterli bulmayan eczacılar, ülke genelinde iş bırakmaya karar verdi.


GÜNCELLEME YAPILMADI
İlaç fiyat kararnamesinin yeniden güncellenmesini isteyen  Eczacılar Odası Düzce Temsilcisi Yalçın Bakır,  "İlaç fiyatları ve fiyatlardaki kar marjının belirlenmesi sağlık bakanlığı tarafından yapılıyor. Biz bu konuda belirleyici değiliz. Sağlık Bakanlığı hangi fiyattan satılacak derse ondan satarız. Tüm Türkiye’de bu geçerlidir. 2009 yılından bu yana güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesi vardı. 0’dan 100 liraya kadar olan ilaçlarda yüzde 25, 100 lira, 200 lira olan ilaçlarda yüzde 16, 200 lira üstü olan ilaçlarda yüzde 12’ydi. Geçtiğimiz temmuz ayına kadar böyleydi. Yıllarca tüm giderlerde inanılmaz artışlar olurken, elektrik, personel , kira fiyatlarında, ilaç fiyatlarına güncelleme yapılmadı. 0’dan 100 liraya kadar olan ilaçlarda yüzde 25 kar marşı belki kabul edilebilirdi ancak, ilaç fiyatlarına zam gele gele şu anda yüz liranın altına ilaç kalmadı diyebiliriz." dedi.
Şu anda eczacıların kar marjının yüzde 15, 16’larda olduğunu söyleyen Bakır, bunun da eczacıların maliyetini karşılamadığını dile getİrdİ.
Eczacıların,  ilaç fiyatlarına zam gelmesinden yana olmadığının altını çizen Bakır, " Benim bahsettiğim ilaç fiyatlarındaki kar marjının artırılması. İlaç fiyatları zaman içinde artış gösteriyor ama, bu bizim lehimize bir durum değil. Gittikçe kar marjımız düşüyor. Sürdürebilir sağlık hizmeti için kar marjımıza düzenleme lazım. Zannediliyor ki biz ilaçlara zam gelsin istiyoruz, fiyatlar arttıkça bizim kazancımız düşüyor. Yapılan araştırmaya göre her iki eczaneden birinin kredi borcu var.Biz üstümüze binen yükün kaldırılması için kredi çekiyoruz, personel azaltıyoruz." şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOFRAM KEBAP'TAN DÜZCESPOR'A DESTEK
SOFRAM KEBAP'TAN DÜZCESPOR'A DESTEK
AK PARTİ’DEN TAM SAHA PRES 
AK PARTİ’DEN TAM SAHA PRES