EBOLA PANİĞİ!

EBOLA PANİĞİ!

30 Kasım 2022 - 18:27

Uganda’ya iş nedeniyle giden ve ölümcül ebola virüsü bulaştığı tahmin edilen Düzeli S.A, Üniversite Hastanesi’nde karantina altına alındı.
İl Sağlık Müdürü  Dr. Yasin Yılmaz, Beyköy’de ikamet eden S.A’nın ebola hastalığı belirtileri gösterdiğini ve Üniversite Hastanesi’nde karantina altına alındığını doğruladı.
Edinilen bilgiye göre, geçen ay iş için Uganda’ya giden 53 yaşındaki S.A, geçen hafta Türkiye’ye döndü. Düzce’nin Beyköy beldesinde yaşayan S.A’nın sağlık durumu kötüleşti.
Hastaneye kaldırılan S.A’nın yapılan ilk tetkiklerinde ebola virüsü kaptığından şüphelenildi. Üniversite Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nde özel odada karantinaya alınan S.A’nın tedavisinin sürdüğü öğrenildi.


EBOLA NEDİR?
Kişiden kişiye bulaşabilen ve öldürücülüğü yüksek olan Ebola Virüsü Hastalığının uluslararası seyahat sonrası ülkemizde de görülme riski bulunmaktadır.
Ebola virüsü adını Afrika’daki bir nehirden alan, insanlarda ve memelilerde hastalık yapan çok tehlikeli bir virüstür. 
Öldürücülüğün çok yüksek olmasından dolayı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 4. Risk Grubu Patojen (yüksek bireysel ve toplumsal risk) olarak kabul edilmektedir. 
 4. Risk Grubu Patojen; ciddi insan veya hayvan hastalıklarına sebep olan ve bireyden bireye doğrudan ya da dolaylı olarak bulaşabilen patojen olarak tanımlanmaktadır. Bu gruptaki patojenlerin sebep olduğu hastalıklar için genellikle etkili bir tedavi ve koruyucu önlemler bulunmamaktadır
Ebola virüsü genelde ölümcül vakalarla sonuçlanabilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KILIÇDAROĞLU KAZANIRSA SÜPER LİG MAÇLARI ŞİFRESİZ OLACAK
KILIÇDAROĞLU KAZANIRSA SÜPER LİG MAÇLARI ŞİFRESİZ OLACAK
FINDIKTA 75 LİRA BEKLENTİSİ
FINDIKTA 75 LİRA BEKLENTİSİ