Reklam
DÜZCE’YE AİT HALK OYUNLARI DERLENECEK

DÜZCE'YE AİT HALK OYUNLARI DERLENECEK

Düzce'nin kendisine özgü yerel halk oyunları derlenecekç

05 Ekim 2021 - 11:07

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Düzce'nin kendisine özgü halk oyunlarının tespit edilmesi amacıyla çalışma başlattı.

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdür V. Sabahattin Parlak başkanlığında, proje yol haritasının belirlenmesi amacıyla çalışma grubu oluşturuldu.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda ve Düzce Belediyesi'nin destekleriyle Düzce'ye özgü halk oyunlarının tespit edilmesi amacıyla oluşturulan "Düzce İli Halk Oyunları Yöre Derlemesi Projesi" çerçevesinde, konusunda uzman kişilerden oluşan çalışma grubu ilk toplantısını yaptı.

Yapılan açıklamada, "İlimiz zengin bir kültürel çeşitliliğe sahiptir. Halk mutfağı, halk edebiyatı, el sanatları ve sivil mimari vb. folklorik değerlerimiz gibi halk bilim çalışma konularının birçoğu bu kültürel zenginlik içerisinde kendine yer bulmaktadır. İlimiz için kültürel zenginlik alanlarından bir tanesi de halk oyunlarıdır. Halk oyunları, gerek oyundaki figürler ve müzikler, gerekse oyuncuların giydikleri kıyafetlerin renkleri ve desenleri açısından çok özel bir çalışma alanıdır. Bundan hareketle; İlimize özgü halk oyunlarının tespit edilmesi amacıyla çalışmalara başlanmıştır" denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜMÜŞOVA BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞA SU ZULMÜ!
GÜMÜŞOVA BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞA SU ZULMÜ!
1 YILDA BENZİN VE MOTORİN YÜZDE 100'DEN FAZLA ARTTI
1 YILDA BENZİN VE MOTORİN YÜZDE 100'DEN FAZLA ARTTI